Кажи му збогум на канцерот, дебелината и дијабетесот!

 

*Едно од најздравите овошја на светот е лимонот.
*Тој е одличен за детоксикација на организмот, Обично се консумира како лимонада, но сокот од
лимон не е најдобар начин да се извлечат сите здрави хранливи состојки од ова овошје. Научните
истражувања велат дека најздрава варијанта е земање замрзнат лимон, консумиран заедно со
кора, бидејќи тој всушност е најздравиот дел од ова тропско овошје. Научниците открија дека
кората од лимонот може значително да го подобри имунитетот бидејќи содржи супстанции кои
спречуваат рак, регулира холестеролот, лекува инфекции, исфрла паразити и бактерии од
организмот. Помага во лекување на анксиозност и депресија
*Според последните истражувања, кората од лимон содржи 5 до 10 пати повеќе витамини од
самото овошје и докажано е дека може да ги уништи клетките на канцер на дебело црево и бели
дробови. Најважно е дека супстанците од лимонот и неговата кора уништуваат само малигни
клетки, додека здравите клетки на организмот остануваат заштитени.
*Познатиот лекар и нутриционист Мерилин Гренвил тврди дека кората од лимонот влијае
позитивно на подобрување на здравјето. Бидејќи кората е многу горчелива, Гренвил препорачува
замрзнување на лимонот, а потоа мелење заедно со кора, семки и пулпа. Исто така тој
пепорачува да се додава рендан лимон во чај, пијалак, супа, салата и десерт. Најважно е лимонот
пред да го замрзнеме да го исчистиме убаво од пестициди. Тоа ќе го направиме со јаболков оцет.

За целосен деток на своето тело и да поттикнете добар имунитет земајте редовно Трифала.

Ви посакуваме добро здравје 🙂

Споделете го овој прилог со вашите пријатели можеби некому ќе му користи .

 

Органска трифала во прав 200гр

 

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...