Како да користите Ги масло за зајакнување на имунитетот

Како да користите Ги масло за зајакнување на имунитетот ?

Постудените денови се чини дека предизвикуваат ‘рчење, кивање, кашлање и болки во грлото. Се прашувате како можете дополнително да го зајакнете вашиот имунитет и да се заштитите од непријатни настинки? Решението е во едноставната храна. Доколку сакате да го зајакнете имунитетот оваа зима, искористете ги придобивките – Ги маслото. Ова масло се користи во ајурведското лекување илјадници години. Според Ајурведата, го храни телото и му дава сила. Благодарение на содржината на липиди, Ги маслото се смета за здраво како мајчиното млеко. Мастите содржани во Ги масло се лесно сварливи и брзо се апсорбираат од телото. Ова масло е познато и како здрава замена за путер при готвење или печење. 

Здрави масти

Покрај витаминот Е, Ги маслото содржи и каприлна и лауринска киселина, кои се познати по нивното делување против кандида и бактериски инфекции. Лауринската киселина исто така го намалува крвниот притисок, како и нивото на шеќер во крвта. Освен тоа, здравите масти од Ги масло ја чистат крвта, го стимулираат варењето и на тој начин придонесуваат за слабеење. Ги маслото содржи голема количина лауринска киселина, која во организмот се претвора во монолаурин, состојка која делува против различни патогени. Ова масло содржи и масти со среден ланец, кои црниот дроб ги користи за чистење на телото и снабдување на телото со енергија. Масните киселини со среден ланец и кокосовите моноглицериди делуваат како природни антибиотици и стимулатори на имунолошкиот систем. Ова супер здраво масло исто така го зајакнува веќе ослабениот имунитет со стимулирање на функциите на белите крвни зрнца во борбата против штетните патогени и микроби. Својства на ова масло придонесува за силен имунитет: антиоксиданс антифунгални антибактериски антимикробна

Примена на Ги масло за зајакнување на имунитетот

Орална администрација

Ако сакате природно да ја зајакнете одбраната на телото, можете да земате 1-2 лажици Ги масло дневно. Можете да го додадете и во вашето утринско кафе, кое веќе стана популарна практика насекаде. Но, ова масло можете да го додадете и во супи, чорби, десерти, овесни снегулки, смути… За најдобар ефект, користете масло без загревање.

Надворешна апликација

Може да нанесете и Ги масло на кожата и на тој начин не само што ќе ја заштитите од штетните надворешни влијанија туку и од патогени микроорганизми кои можат да го оштетат вашиот имунитет. Имено, се што ќе нанесете на кожата, вклучително и ова масло, многу брзо се апсорбира во вашиот крвоток. Здравствените придобивки од Ги маслото можете да ги постигнете и со масажа на вашето тело со додавање на ова масло.

Важноста на здравата исхрана

Иако Ги масло е здраво, нема да има многу ефект доколку вашето тело е веќе заситено со токсини од храната или од околината. Дефинитивно треба да консумирате здрава храна богата со хранливи материи и антиоксиданси, а во овој случај маслото ќе му даде на вашето тело дополнителен поттик за зајакнување на имунитетот. Исто така, важно е за имунитет да не избирате комерцијални масла кои се наоѓаат на пазарот, туку органско Ги масло, бидејќи само таквото има најмногу лековити својства и најсилно дејство.

 

Пречистен путер Ги (Ghee)

 

Фото:Фемина

Written by Ayurveda

November 23, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...

Тинитус – болки или зуење во ушите

Тинитус – болки или зуење во ушите

Постојаниот тинитус е непријатен, но нема потреба од паника бидејќи тоа не е хрониченa  тинитус, туку може да биде резултат на стрес и напнатост и ќе помине кога ќе ги надминеме овие ситуации, објаснува Ајурведата и експертот од Берлинскиот центар за тинитус....