Како лесно да направиме ајурведско ги масло во домашни услови
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Како лесно да направиме ајурведско ги масло во домашни услови

Како лесно да направиме ајурведско ги масло во домашни услови

by | Jan 29, 2021 | 0 comments

За да направите квалитетно ги масло, загрејте една поголема коцка суров, несолен путер на средна топлина околу 15 минути. Изберете високо квалитетно масло од органско потекло или директно од производителот. Путерот ќе се стопи и ќе почне да врие. Како што врие, пената ќе се крене на површината, а густината ќе остане на дното. Не отстранувајте ја оваа пена, бидејќи содржи лековити својства.
Намалете ја топлината. Маслото ќе добие златно жолта боја и почнува да мириса на пуканки. Маслото постепено ќе стане транспарентно и ќе го видите дното на садот. Кога ќе ставите капка вода во него ќе чуете пуцкетање, тогаш ги маслото е подготвено. Оставете го малку да се олади и потоа процедете низ цедалка во тегла.
Ги се чува со години без потреба од фрижидер.

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...