Користите ја трифалата за длабинско чистење на забите

Што ви советува ајурведата? ⛑️ Како да ја користите трифалата?
Трифалата е една од најкорисните суплементи во ајурведата.
#Трифала е најшироко употребуваниот ајурведски суплемент кој ќе ве изненади со неговата сеопфатност и намена. Иако овој прав најчесто се зема како чај со цел да го поттикне здравјето и благосостојба на дигестивниот систем, следат неколку начини кои ја продлабучуваат неговата употреба.
⚪ Четкајте ги забите со трифала – нема добар вкус, но е премногу делотворен.
Трифалата помага при отстранувањето на наталожениот забен каменец и исто така ги штити забите и непцата од токсини. Додадете малку вода на трифалата, со цел да направите смеса налик на паста и нежно протријте ги забите и непцата. Трифалата длабински чисти и може да остави чувство на сувост во усната шуплина. За таа цел, направете гаргара со топла вода, а доколку патите од чувствителни непца, заменета ја пастата од трифала со добро процеден чај од истата.
За секојдневна длабинска нега на вашите заби користете ја нашата ајурведска паста заби.

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...