Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси
  • Home
  • /
  • Новости
  • /
  • Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

by | Jan 18, 2022 | 0 comments

 Зачин вреден злато!

Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на етикетата на производот број E100, нема страв. Тоа е природна боја на куркумин! Куркумата е растение од семејството на ѓумбир, Zingiberaceae, кое расте главно во Јужна Азија, а може да го одгледувате и во својата градина. Од неговиот корен се подготвува впечатлив жолт зачин, кој се должи на состојката куркумин.

Лековити својства на куркумата

Куркумата е еден од најмоќните природни лекови. Активната состојка на куркумата се нарекува куркумин. Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека куркумата има силно антивоспалително дејство. Потврдено е благотворното дејство на куркумата кај многу болести, од рак до Алцхајмерова болест. Во ајурведската медицина, куркумата одамна е позната како растение кое го зајакнува и храни телото.

Куркумата се користи за:

– зајакнување на варењето

– регенерација на цревната флора

– намалување на надуеноста

– чистење на црниот дроб и жолчката

– нормализирање на менструацијата

– намалување на воспалението кај артритис

– прочистување на крвта

– стимулирање на работата на метаболизмот

– проблеми со кожата

– респираторни проблеми

– против габи и бактерии

– против цревни паразити

Во однос на хранливата вредност, куркумата е богат извор на железо, манган, витамин Б6, диетални влакна и калиум. Резултатите од бројните истражувања покажуваат дека е ефикасен во лекувањето на артритис, дерматитис и егзема, треска, инфекции, чиреви, камења во бубрезите и жолчката.

Лек за грип и настинка

Овој природен антибиотик има силно антиинфламаторно дејство, кое освен што го зајакнува имунолошкиот систем, ги убива бактериите и причинителите на болестите. Не предизвикува несакани ефекти за вашето варење и цревната микрофлора, па затоа е сосема безбеден за употреба. Куркумата содржи куркумин, полифенол, активна состојка која има над 150 терапевтски својства. Конзумирањето мед и куркума го подобрува варењето и го зголемува бројот на добри бактерии во цревата.

Состојки:

100 гр органски мед,

1 лажица куркума во прав.

1 лажица Ги масло

Измешајте ги двете состојки за целосно да се соединат и истурете ги во чиста тегла. Веднаш штом ќе ги забележите првите симптоми на настинка или грип, земете го лекот на следниов начин:

Ден 1: Земете половина кафена лажичка од лекот на секој час.

Втор ден: земајте по половина лажичка на секои два часа.

Трет ден: земајте по половина лажичка три пати на ден. Препорачливо е да не го голтнете лекот веднаш, туку оставете го во устата додека не се раствори. Многумина велат дека по три дена од земањето на овој лек, сите симптоми исчезнуваат, а можете да го додадете во топло млеко или чај за полесно консумирање.

 

Органска куркума во прав 200гр

 

Пречистен путер Ги (Ghee)

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...

Тинитус – болки или зуење во ушите

Тинитус – болки или зуење во ушите

Постојаниот тинитус е непријатен, но нема потреба од паника бидејќи тоа не е хрониченa  тинитус, туку може да биде резултат на стрес и напнатост и ќе помине кога ќе ги надминеме овие ситуации, објаснува Ајурведата и експертот од Берлинскиот центар за тинитус....