Лененото семе со јогурт и кардамом е неверојатен лек!

Конзумирањето на 1-3 лажици брашно од ленено семе може целосно да ги исчисти дебелото и тенкото црево од долгогодишната слуз, фекални наслаги, паразити, во рок од 3 недели, притоа целосно зачувувајќи ја цревната микрофлора. Овој метод овозможува брзо нормализирање на тежината и согорување на масните наслаги. Позитивно влијае на регулацијата на липидниот метаболизам. Брашното од ленено семе е во состојба да ги апсорбира и елиминира токсините во телото, го намалува нивото на холестерол во крвта.

Индикации за употреба: – воспалителни процеси на мукозната мембрана на горниот респираторен тракт, гастроинтестиналниот тракт – гастритис, колитис, чир на желудникот и дуоденумот – болести на уринарниот тракт, циститис, пиелонефритис – прекумерна тежина, нарушен липиден метаболиза. Кардамомот ги има сличните влијанија врз телото и се препорачува кај околу 1000 заболувања.

Рецепт за чистење на цревата со брашно од ленено семе и кардамом

Конзумирајте ја оваа смеса 3 недели наместо појадок:

– 1 недела: 1 лажица ленено брашно измешано со 100 мл кефир и 1/2 лажичка кардамом.

– 2 недели: 2 лажици ленено брашно измешано со 100 мл кефир и 1/2 лажичка кардамом.

– 3 недели: 3 лажици ленено брашно измешано со 150 мл кефир 1/2 лажичка кардамом.

Внимавајте јогуртот да биде на собна температура, да не се студен.

Ако купувањето брашно од ленено семе е проблематично, купете ленено семе и сомелете го ситно. Не го складирајте неколку дена однапред, смесата може да ужегне. Најдобро – нова порција секое утро. Конзумирајте ја оваа смеса наместо појадок. Задолжително пијте вода, најмалку 2 литри на ден. Одлични резултати се постигнуваат со конзумирање на медена вода. Чистењето на цревата на овој начин се врши еднаш годишно.

Written by Ayurveda

November 25, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...

Тинитус – болки или зуење во ушите

Тинитус – болки или зуење во ушите

Постојаниот тинитус е непријатен, но нема потреба од паника бидејќи тоа не е хрониченa  тинитус, туку може да биде резултат на стрес и напнатост и ќе помине кога ќе ги надминеме овие ситуации, објаснува Ајурведата и експертот од Берлинскиот центар за тинитус....