Лимонова вода наутро и биди здрав ко дрен

Најздравата пијачка во ајурведата сега е дел од современата листа на здрави пијалоци од нутриционистите.

Брзо и лесно го детоксицира телото. Исцедете половина лимун во топла вода. Буквално додека го пиете овој пијалок ќе почувтвувате како истиот ви се движи п телото и крвотокот, ете толку е моќен!

Цитрусните флавоноиди кои се наоѓаат во лимонот помагаат храната побрзо да се вари и дигестира во организмот. Тие се како тоник кој помагаат на хлороводородната киселина во организмот побрзо да ја обработат храната.

Written by Ayurveda

September 24, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...