Лимон за замастен црн дроб

Лимон за замастен црн дроб

by | Sep 11, 2020 | 0 comments

Дали знаете дека здравиот црн дроб и цревата се исклучително важни за целокупното здравје.

Ви предлагаме многу едноставен но моќен рецепт како лесно и брзо да ги прочистите со лимон.

Богатството на витамин Ц е совршена количина на антиоксиданти кои го поддржуваат
производството на корисни ензими во црниот дроб. Овие ензими играат исклучително важна улога
во елиминирање на несаканите елементи и соединенија во црниот дроб и активно го
детоксицираат организмот. Исто така, лимонот успешно ги лекува воспалениата на црниот
дроб.

Сок од лимон: цедиме половина лимон во шти поголема количина топла вода. Пиеме два, три пати на ден во следните неколку недели. Секој нареден ден потрудете се да ја зголемите количината на топла вода, особено наутро, на гладно. Големата количина на топла вода дополнително ќе овозможи ленсо проќистување на телото.

За подобри резултати вклучете употреба на Трифала

Органска трифала во прав 200гр

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...