Лимон, сол и црн пипер – аурведска тројка за многу проблеми

Црн пипер, сол и лимон – одлична комбинација пред се која се употребува во подготовка на салата,
нели?

Но дали знаевте дека оваа комбинација е лековита? Особено пипали – црниот пипер кој се користи многу повеќе во ајурведата.
Еве за што е добра оваа комбинација:

Воспалено грло
Ослободете се од болки во грлото со мешање на една лажица сок од лимон, половина лажица
црн пипер и лажичка морска сол во чаша топла вода. Направете гаргара со оваа течност кога
имате воспалено грло неколку пати на ден и кажете збогум на болките и воспалението во грлото!

Губење на тежина
Направете мешавина од една четвртина лажица црн пипер, две лажици сок од лимон и една
лажица мед. Измешајте ја содржината во чаша топла вода и пијте секое утро за да го забрзате
метаболизмот.

Забоболка
Измешајте половина лажичка мелен пипер и половина лажичка масло од каранфилче и ставете го
на болен заб. За кратко време ќе кажете збогум на болката.

Гадење
Нарушен стомак се третира со црн пипер, а гадење со лимон. Така измешајте една лажица сок од
лимон и црн пипер во топла вода. Пијте полека додека не почувствувате дека гадењето поминува, а
ќе се изненадите за колку кратко време ќе се смири оваа непријатност во стомакот.

 

Written by Ayurveda

September 17, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски пијалок за подобро варење во студените денови

Ајурведски пијалок за подобро варење во студените денови

🔥 Ајурведски #агни /дигестивен оган/ пијалок за есен 🔥 🍁Како што времето почнува да станува се поладно, а деновите стануваат пократки, наидуваме на многу луѓе кои велат: 🔸️Изгубиле мотивација 🔸️Губат енергија 🔸️Без ентузијазам да се стори било што 🔸️Зголемена...

Ајурведски дал за студените денови

Ајурведски дал за студените денови

  Загрејте 2 лажици Ги масло на средна температура и пропржете кромид. Потребно е: 1 чешне ситно исецкан лук свеж изрендан ѓумбир /по желба/ 1 лажица кари или куркума 1/4 лажичка црн пипер Додадете 200гр. црвена леќа или претходно сварен грав. Додадете: свеж...

Можеме ли да направиме ајурведска масажа со масло на новороденче после една недела?

Можеме ли да направиме ајурведска масажа со масло на новороденче после една недела?

Секако дека ДА. но пред апликација треба да проверите да не се создаде алергија на маслото кое го користите. Ова е причината при која советуваме тестови за алергија на масла, пред да нанесете масло кај децата. Треба да бидеме многу внимателни. За да се изврши...