Магнезиум најважниот минерал во телото

 

Магнезиумот игра важна улога во работата на кардиоваскуларниот систем, нервниот систем, мускулите, бубрезите, црниот дроб, жлездите што лачат хормони и мозокот. Тој се апсорбира преку цревата и потоа со помош на крвта се транспортира до клетките и органите, каде што се складира.

Магнезиумот е минерал кој учествува во активноста на околу 300 ензими во организмот, а неговите најважни функции се:

– минерализација на коските
– пренос на нервните сигнали
– регулирање на крвниот притисок и срцевиот ритам
– регулирањето на контракцијата на мускулите

Масло од магнезиум

Хранливите материи нанесени на кожата успешно се апсорбираат во крвотокот. Затоа, не треба да ставаме ништо на кожата, ако не сакаме да заврши во нашата крв. Затоа маслото збогатено со магнезиум има толку добар ефект врз нашето тело, бидејќи тоа е додаток што се апсорбира преку кожата.

ШТО Е МАГНЕЗИУМОВО МАСЛО

Не е баш масло. Бидејќи неговата структура како масло, но всушност е раствор на кристали од магнезиум хлорид во вода. Бидејќи се нанесува преку кожата, телото ќе внесе онолку магнезиум колку што му е потребно. Тоа е многу подобро отколку да земате магнезиум како додаток преку уста, може да доведе до акумулација во организмот. Употребата на магнезиум е широко распространет кај луѓето и употребата на ова масло може да го врати здравјето и нивоата на магнезиум во организмот. По воздухот, водата и храната, магнезиумот е еден од најважните елементи што му се потребни на нашето тело. Магнезиумот е уште поважен од калциумот, калиумот и натриумот. Милиони луѓе страдаат од недостаток на магнезиум дури и без да знаат за тоа.

УЛОГАТА НА МАГНЕЗИУМОТ ВО ОРГАНИЗАМОТ

Потребен е за околу 300 ензимски реакции во организмот

Ги опушта мускулите

Одржува здраво ниво на шеќер во крвта

Добро е за кардиоваскуларното здравје

Клучен е за балансирање на хормоните и кај мажите и кај жените

Потребен е по период на изложеност на прекумерен стрес

Добар е за расположение и смиреност

Го подобрува спиењето

Ги намалува симптомите на ПМС и грчеви во менструацијата

Го подобрува имунитетот

Отстранува мигрена

КАКО ДА СЕ ПРИМЕНИ АЈУРВЕДСКОТО МАГНЕЗИУМОВО МАСЛО

Ако го користите ова масло за прв пат, треба да знаете дека може да се појави чувство на печење. Ова чувство на печење се намалува со текот на времето, бидејќи вашето тело го компензира недостатокот на магнезиум. Може да биде малку чувствително, но дефинитивно вреди. Ако вашата кожа е чувствителна, иритирана, депилирана или има рани, ќе бидете по сензибилни. Прво обидете се да го нанесете ова масло на помала површина, а потоа полека да го зголемите. Же забележите тенок белузлав филм кој останува на кожата кога ќе се исуши магнезиумот. Можете да го измиете, но мора да почекате половина час додека не се апсорбира магнезиумот.

Дополнителна употреба на ова масло

Маслото од магнезиум може да послужи како ефтин и нетоксичен дезодоранс. Само избегнувајте да го нанесувате веднаш по бричењето.

За природни локни, испрскајте го ова масло на вашата коса и ќе добиете вистинска летна фризура, како да сте дојдени директно од плажа.

Користете го ова масло заедно со масло за масажа за двоен ефект.

Ако имате спортска повреда или воспаление на мускулите, нанесете го ова масло за да го забрате закрепнувањето.

Додадете магнезиумско масло во бањата, легнете и уживајте во смирувачка и релаксирачка бања пред спиење.

Ајурведско магнезиум масло

 

Written by Ayurveda

April 14, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Дали сте пробале стапалата да ги потопите во млеко? Нозете ќе ги впијат сите хранливи материи од топлото млеко.  Овој третман им преку 100тина позитивни влијанија врз здравјето на телото. Како да го направите овој третман? Изборот на млекото го оставаме на вас....

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Овој древен ајурведски пијалок е составен од само 2 состојки што сите ги имаме дома. Додадете ги овие 2 состојки во шолја вода и ќе забележите олеснување за многу брзо време. Ако имате какви било проблеми со стомакот или имате прекумерна тежина, овој пијалок ќе...

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот, како додаток или состојка во храната или пијалоците, може да заштити од дебелина и хронични болести. Како еден од најчесто користените зачини во светот има долга историја на употреба како хербален лек за третман на разни болести благодарение на разните...