Магнезиум – најефтиниот лек за 1000 болести
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Магнезиум – најефтиниот лек за 1000 болести

Магнезиум – најефтиниот лек за 1000 болести

by | Apr 21, 2021 | 0 comments

Магнезиум хлорид е најмоќниот и најефтиниот лек за: коски, мускули, простата, мозок, рак, срце, бели дробови и т.н….. Магнезиум хлорид го разградува калциумот, кој не е наталожен на вистинското место, бидејќи се акумулирал во зглобовите, создава нормален проток на крвта и крвниот притисок, се стабилизираат нервите и стануваат помирни. Ќе се чувствувате подобро, појасно и со подобрена меморија, концентрацијата на крвта станува подобра и потечна и сè повеќе прочистена. Магнезиум хлорид ја враќа минералната рамнотежа кај остеоартритисот, стимулирајќи ги функциите на органите, како што се бубрезите, проток на уричната киселина. Ја регулира работата на невроните, мускулите и влијае на преносот на импулсите во нервите. Магнезиум хлорид е главниот фактор на психофизичка енергија и одржува рамнотежа во механизмот на дејствување и релаксација на мускулите, спречува замор на мускулите и грчевите, ги зајакнува мускулите и се препорачува за секој спортист. Магнезиум хлорид е потребен за правилно функционирање на срцето, тој игра важна улога во многу биолошки процеси. Го подобрува варењето и обезбедува енергија, добар антидепресив и одлично средство против стрес. Тој игра најважна улога во регулирањето на телесната температура. Корисен е за превенција од висок холестерол. Ја регулира функцијата на дебелото црево. Игра значајна улога и во формирањето на коските, дури и во метаболизмот на јаглехидрати и протеини. Корисен е за иритираноста со нервните и мускули, како што се: кај тетанус, епилепсија итн. Ја намалува количината на маснотии во крвта, делува против артериосклероза, ја чисти крвта, ги ревитализира мозочните клетки, ја дава и одржува виталноста-младоста до длабока старост. По четириесетата години, човечкото тело добива сè помалку магнезиум во храната, што е причина за старост и болести. Затоа, магнезиумот треба да се зема во согласност со возраста. Збогувајте се со проблеми со простатата и хемороидите. Спречува грип. Ја продолжува виталноста на младите. Спречува дебелина. Спречува рак. Спречува артериосклероза. Тој е одличен лаксатив. Го регулира варењето на храната. Ги намалува проблемите со бронхитис. Спречува смрзнатини на телото. Делува против лош здив. Луѓето кои живеат во градот и се хранат со рафинираната храна треба да внесат малку повеќе магнезиум. За луѓето што живеат на село, дозата може да биде помала. Сигурно е дека лицето кое земаат магнезиум нема да ги реши сите проблеми на болеста од која боледуваат, но истата ќе биде во полесна форма и ќе се врати виталноста. Земањето магнезиум не создава зависност, не е хемиски производ, туку природна супстанца – без опасност и може да се зема истовремено со други лекови.

Магнезиумот е чудесен минерал познат по своите лековити ефекти врз широк спектар на болести, антиинфламаторно дејство и забавување на процесот на стареење. Магнезиумот е неопходен за многу ензимски реакции, особено во однос на производство на клеточна енергија.Единствено што ајурведата не го препорачува е земањето на магнезиумови таблети орално – преку уста. Ваквиот начин може да предизвика дополнителни проблеми во телото.

Најздравиот начин е со нанесување на ајурведско масло на кожата, со трансдермална употреба. Оваа специјална ајурведска формула за трансдермална употреба на магнезиумско масло во спреј е најефикасна и економична примена на магнезиум со најдобра апсорпција со директна апликација на кожата. Во својот состав содржи магнезиум хлорид од Јапонија, ним масло, спирулина, есенцијално масло од лаванда и ајурведски билки кои дополнително ја подобруваат функцијата на телото.

 

Ајурведско магнезиум масло

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...