Мацерирано масло од ѓумбир против 100 болести
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Мацерирано масло од ѓумбир против 100 болести

Мацерирано масло од ѓумбир против 100 болести

by | Aug 18, 2020 | 0 comments

 

Есенцијално мацерирано масло од ѓумбир

 

Маслото од ѓумбир се користи во ајурвеската медицина најчесто за смирување на артритис и ревматизам.

Во исто време, маслото од ѓумбир ја подобрува концентрацијата и го намалува стресот и напнатоста.

Во козметиката, масло од ѓумбир се користи за подобрување на изгледот на кожата и забавување на стареењето. Исто така, се покажа дека е исклучително добро за раст и
нега на косата. Многу добри резултати се добиваат кај Алцхајмеровата болест.

Ова масло можете да го направите и во домашни услови.

Потребно ви е:

Органско маслиново или сусамово масло 200 мл

Ѓумбир едно големо парче

Испасирајте ги овие состојки и оставете го отстои во фрижидер 10 тина дена.

Маслото е спремно за употреба дури и при готвење.

 

Најдобри резултати се добиваат доколку го комбинирате со редовно земање на Ѓумбир таблети.

 

Ginger

 

 

 

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...