Машка менопауза – како да си помогнете со ајурведа
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Машка менопауза – како да си помогнете со ајурведа

Машка менопауза – како да си помогнете со ајурведа

by | May 10, 2021 | 0 comments

Како да се лекува машката менопауза со Ајуеведа. Ние често зборуваме за тоа како менопаузата може да биде тешка за жените и тоа навистина е состојба за која се смета дека ги погодува само жените. Но, ќе бидете изненадени кога ќе дознаете дека и мажите минуваат низ менопауза. Мажите исто така се соочуваат со намалување на нивото на тестостерон во телото на возраст помеѓу 45 години и возраст од 65 години, што доведува до симптоми слични на менопаузата.

Кои се симптомите на машка менопауза?

– Намалување на сексуалната желба

– Еректилна дисфункција.

– Нарушен сон.

– Недостаток на енергија.

– Жешки блесоци.

– Акумулација на маснотии и дебелина.

– Промени во расположението и емоционална нестабилност.

– Проблеми како што се остеопороза и болести кардиоваскуларни.

 

Како да се справите со машката менопауза преку Ајурведата

Совети и диета

– Јадете богато хранлива храна како: млеко, ги масло, јајца, свежо овошје, ореви, житарки и зеленчук

– Зголемете ја употребата на храна богата со ликопен и овошје како што се домати, цреши, дињи, итн.

– Препорачуваме употреба на  цитрусни овошја.

– Избегнувајте тешка храна што предизвикува варење.

– Избегнувајте вишок сол и адстрингентни јадење.

-Избегнувајте пушење и употреба на алкохол.

Животен стил и промена на животниот стил

Следете систематска диначарија (начин на живот) или дневни активности кои вклучуваат соодветно спиење и будење, добар квалитет и квантитет за спиење, вежбање и сексуални активности.

– Избегнувајте стрес и управувајте со вашите емоции со јога и медитација

– Избегнувајте прекумерно вежбање

– Не сузбивајте ги природните процеси и импулси на кивање, кашлање итн.

– Држете ја телесната тежина во форма со редовно вежбање и диета.

– Редовно правете ајурведски консултации кај лекар.

– Практикувајте редовна масажа со масло за тело.

Ајурведски билки кои помагаат за машка менопауза: Шанкапушпи и Ашваганда. Овие билки можат да обезбедат одлични придобивки при ублажување на симптомите, главно поради нивните афродизијачки својства.

 

ЈОГА

ТРЕТМАНИ

Ashwagandha

Shankapushpi

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Менопауза на машки начин | МАЈКА И ДЕТЕ - […] Ајурведата (систем на традиционална медицина што потекнува од […]

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...