Направете здрав и кремаст ајурведски сладолед од јагода и кокос

Лесно и брзо можете сами да направите супер вкусен и освежителен сладолед од кокос и јагоди.

Кремаст и вегански сладолед кој ќе ве освои со прекрасен вкус и свежина. За овој неодолив освежувач ќе ви требаат само неколку состојки и малку слободно време. Ако сте љубител на сладолед, но избегнувате да купувате затоа што тие скоро никој не ви се допаѓа. Дури и ако тие не содржат млеко и јајца, дали чувствувате вештачки ароми и адитиви во нив? Лесно и брзо можете сами да направите супер вкусен, здрав и освежителен сладолед. За тоа нема да ви биде потребна ниту машина за сладолед. Кремаст и вегански сладолед кои ќе ве освои со вкусот и свежината. Потребно е само неколку состојки кои и можете да си ги измените по ваш вкус и малку слободно време. Основата на ова задоволства е кокосово млеко (крем), мирисна и здрава веганска замена за кравјо млеко. Ако можете, изберете вистинско кокосово млеко или густ крем од кокос затоа што во тој случај сладоледот ќе ви биде повкусен и покремаст, со еден збор – неодолив! Неопходна состојка на овој сладолед е кремот од кокос, кој можете да го купите готов или да го добиете од добро изладено кокосово млеко (полномасно).

Еве како: оставете го кокосовото млеко во фрижидер преку ноќ да се излади добро. Отворете го следниот ден и истурете ја течноста. При крај ќе остане густо или кремасто, кое потоа може да ги користите за да направите сладолед.

Вкусот на јагода преовладува во овој кремаст сладолед, а фината сладост се постигнува со додавање на јаворов сируп или некој друг здрав засладувач.

Состојки:

4 чаши замрзнати јагоди (или други бобинки)

1 пакување (800 мл) кокосово млеко

1 лажица екстракт од ванила или јадро од стапче од ванила

½ чаши јаворов сирупи

½ лажиче кардамом.

Подготовка:

Откако кокосовото млеко ќе остои во фрижидер преку ноќ, извадете го кремст. Префрлете го на пасер или блендер и мешајте 1-2 минути.

Додадете јагоди (или друго овошје), ванила, кардамом и јаворов сируп во блендерот. Се меша додека сè убаво не згусне и стане кремасто.

Пренесете ја смесата за сладолед во сад, покријте ја и оставете ја во замрзнувач околу 1 час.

Извадете ја од замрзнувачот на секои 20 минути и мешајте со за да не создадете многу мраз. Изладете го околу 3-4 часа. Со секое ново мешање, сладоледот треба да биде погуст и кремаст.

Извадете го од замрзнувачот 5-10 минути пред консумирање.

Наросете го со јатки одозгоре.

 

Органски кардамом во прав 200гр

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...