Направете здрав и кремаст ајурведски сладолед од кокос

Лесно и брзо можете сами да направите супер вкусен и освежителен сладолед.

Кремаст и вегански сладолед кој ќе ве освои со прекрасен вкус и свежина. За овој неодолив освежувач ќе ви требаат само неколку состојки и малку слободно време. Ако сте љубител на сладолед, но избегнувате да купувате затоа што тие скоро никој не ви се допаѓа. Дури и ако тие не содржат млеко и јајца, дали чувствувате вештачки ароми и адитиви во нив? Лесно и брзо можете сами да направите супер вкусен, здрав и освежителен сладолед. За тоа нема да ви биде потребна ниту машина за сладолед. Кремаст и вегански сладолед кои ќе ве освои со вкусот и свежината. Потребно е само неколку состојки кои и можете да си ги измените по ваш вкус и малку слободно време. Основата на ова задоволства е кокосово млеко (крем), мирисна и здрава веганска замена за кравјо млеко. Ако можете, изберете вистинско кокосово млеко или густ крем од кокос затоа што во тој случај сладоледот ќе ви биде повкусен и покремаст, со еден збор – неодолив! Неопходна состојка на овој сладолед е кремот од кокос, кој можете да го купите готов или да го добиете од добро изладено кокосово млеко (полномасно).

Еве како: оставете го кокосовото млеко во фрижидер преку ноќ да се излади добро. Отворете го следниот ден и истурете ја течноста. При крај ќе остане густо или кремасто, кое потоа може да ги користите за да направите сладолед.

Чоко сладолед со кокос и авокадо

Овој сладолед е кремаст и вкусен благодарение на авокадото, кое содржи здрави масти. Предноста на авокадото е во тоа што има неутрален вкус, па можете да комбинирате разни вкусови со него.

Состојки:

1 конзерва (400 мл) млеко од кокос

1 авокадо со средна големина, излупено и исчистено

½ чаши квалитетно какао во прав, незасладено

½ шолја + 2 лажици јаворов сируп

1 лажица екстракт од ванила и кардамом

½ чаши вода

по избор, мелени зрна какао или снегулки од кокос

Подготовка:

Ставете исечено авокадо во пасер или мешалка, додадете кокосово млеко и измешајте.

Додадете ги преостанатите состојки и мешајте околу 2 минути додека сè не е убаво измешано. Промешајте малку и изгребете ги sидовите на блендерот.

Ставете ја смесата за сладолед во сад и префрлете ја во замрзнувач и оставете ја да отстои околу 1 час. На секои 20 минути мешајте за да избегнете создавање премногу мраз. Оставете го да отстои 3-4 часа. Секој пат кога ќе го измешате сладоледот треба да биде погуст.

Извадете го сладоледот од замрзнувачот 5-10 минути пред консумирање. По желба, посипете го со мелени зрна какао, снегулки од кокос и слично. Совет: овој сладолед одлично одговара со чоколадно брауни.

 

Органски кардамом во прав 200гр

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведско фрапе за енергија во време на постење

Ајурведско фрапе за енергија во време на постење

Постот е многу здрава работа за целото тело прпеорачува Ајурведата. За оваа намена ви предлагаме едно здраво ајурведско фрапе. 5 урми млеко /по ваш избор/ банана овесни снегулки Малку цимет и кардемом Чиа семе Ова фрепе е богато со енергија и она што е многу...

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...