Направете си домашно здраво ајурведско септолете
  • Home
  • /
  • Новости
  • /
  • Направете си домашно здраво ајурведско септолете

Направете си домашно здраво ајурведско септолете

by | Jan 15, 2022 | 0 comments

Домашни септолети

Овие здрави и вкусни бонбони со ѓумбир се одлични за вашето грло и го зајакнуваат имунитетот, а и се многу вкусни!

Состојки

2-3 см ѓумбир

десетина зрна семки од анасон

сок од 1/2 лимон

3/4 шолја шеќер

2 лажички органски шафранов мед

1 лажица кардамом

2 лажици вода шеќер во прав по потреба

Подготовка:

Ѓумбирот, излупете го и исечкајте го на ситни парчиња. Во мало тенџере со дебело дно се ставаат шеќерот, водата, ѓумбирот, кардамомот, анасонот (по избор) и сокот од лимон и се варат додека шеќерот не се растопи. Продолжете да готвите на тивок оган, повремено мешајќи. Смесата ќе се пени, но продолжувате да готвите мешајжи додека не добиете густа карамеласта боја. Кога ќе се подизлади додајте мед. Потоа извадете го ѓумбирот и со лажица ставете мали кругови на хартијата за печење. Одозгора посипете шеќер во прав, но не е потребно. Бонбоните брзо ќе се исцедат и потоа ќе ги извадите од хартијата за печење и ќе ги ставите во соодветен сад.

Добро здравје 🙂

Органски кардамом во прав 200гр

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...