Направи си природно средство за чистење на јога мат

Како да го исчистите вашиот јога мат? За да ја направите вашата јога пракса пријатна и прочистувачка секој пат, неопходна е чис јога мат. Според Кајл Хаусворт од Јога Журнал, „Јога матите /простирката/ ја апсорбираат потта, маслото и нечистотијата на кои се изложени, што значи дека брзо можат да станат валкани, со тежок мирис, па дури и контаминирани со бактерии. За да го отстраните овој отпад од вашиот душек, од клучно значење е воспоставувањето конзистентна рутина за чистење“. Таа вели: „чистењето на вашиот јога душек е од особено важност ако вежбате во студио за јога каде што споделувате душеци или реквизити со другите. Истите правила сè уште важат за вашата домашна пракса, дури и ако постои помал ризик од вкрстена контаминација. Запомнете: Чистењето не ги убива бактериите, но ги отстранува, заедно со нечистотијата и загадувачите, од површината. За да ги убиете бактериите и да помогнете да се спречи ширењето на инфекцијата, размислете и за дезинфекција на вашата подлога.

Ви прелагаме средство за дезинфекција кое го користиме во нашата пракса и нашиот јога центар

Како да направите свој спреј за чистење на душеци?

Различни комбинации, состојките кои чистат и пријатно мирисаат и кои може да се спојат во вода. Кои есенцијални и етерични масла и средства за чистење да ги користите зависи од вашите желби и од она што го имате во домот. Но основни се: етерично масло од лимон, етерично масло од лаванда,  алкохолен оцет, алкохол.

Етерични масла за чистење: лимонова трева, чајно дрво и т.н.

Ароматични есенцијални масла: портокал (инспиративна), лаванда (смирувачка), лимонова трева (будење)

Нашата ајурведска формула е:

• ¾ чаша дестилирана вода

• ¼ чаша алкохол

• 5 капки етерично масло од лимонова трева

• 5 капки етерично масло од лаванда.

Нашата втора формула ги вклучува истите количини на вода и алкохол, заедно со по 5 капки масло од лимон и лаванда наместо лимонова трева и портокал. Наизменичното менување на есенцијалните масла дава можност за менување на расположението и мирисите, притоа добивајќи слични ефекти за чистење и пријатни мирисни ноти. Друга основна формула, вклучува дестилирана вода и бел оцет во еднакви количини, заедно со неколку капки етерично масло од лимонова трева. Ако сакате поголема количина од овој раствор, измешајте по ½ шолја вода и оцет, а потоа додате 10 капки масло од лаванда. Без оглед на комбинацијата што ќе ја изберете, испрскајте ја подлогата, избришете ја со крпа или исушете ја на воздух за најдобри резултати. 

Правење сопствен спреј за јога, ви овозможува да бидете флексибилни и да ги пронајдете сопствените вештини. Но, ако сакате да купите готов производ, повеќето производители за душеци ги имаат достапни за купување. Внимавајте да не користите производи со премногу сапун, како што се марамчиња за бебиња, бидејќи пената понекогаш може да се насели во подлогата и да се запени за време на вашето вежбање. Тоа звучи како непријатна појава, особено ако го носите вашиот душек на групни сесии или часови. Исто така, препорачуваме да се консултирате со производителот на вашата јога подлога кога одлучувате дали да ја ставите или не во машина за перење и сушење, што се чини дека и двете ризикуваат да ги оштетат и машините и душеците.

Личната етика на чистота

Се чини дека вреди да се побараат разумните совети, особено кога поттикнуваат еден од најважните принципи на јогата од Патанџали, јама и нијама. Првата лична етика (нијама) во класичната јога се однесува на хигиената и чистотата во телото и умот. Позната на санскрит како saucha, чистотата помага да се подигне духот од каде што генерално ја перципираме, внатрешноста во телото. Со лична хигиена и чистота, приврзаноста кон физичкотп тело се подига. Стануваме посвесни за своето тело, внатрешното јас, светлината што сте. – Шри Шри Рави Шанкар, основач на Уметноста на живеење

Јогата е многу повеќе од она што се случува на јога душекот, но начинот на кој го третираме нашето тела и умот на душекот може да има големо влијание врз нашите животи. Значи, да се осигураме дека се чувствуваме добро кога стапнуваме на душекот и практикуваме секој ден, помага да се осигураме дека ги добиваме и ги даваме придобивките од јогата врз себе и на оние околу нас. Како што наведува Ајурведата, „Практиката на јама и нијами дефинитивно инспирира да запомниме дека јогата е начин на живот – не само нешто што го правиме 90 минути три пати неделно на јога подлога“. На овој начин на живот, хигиената и чистотата стануваат начин на почит со благодарност на можноста за личен, духовен раст што сме ја добиле како луѓе. Иако навиката за чистење на душекот сочинува само еден мал дел од филозофските вредности на јогата околу внатрешната чистотата, се надеваме дека оваа информација за опциите за чистење на јога матот.

 

Ајурведско органско есенцијално масло – лимонова трева

Ајурведско органско есенцијално масло – лаванда

Ајурведско органско есенцијално масло – лимон

 

ЈОГА

Written by Ayurveda

October 22, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Лененото семе со јогурт и кардамом е неверојатен лек!

Лененото семе со јогурт и кардамом е неверојатен лек!

Конзумирањето на 1-3 лажици брашно од ленено семе може целосно да ги исчисти дебелото и тенкото црево од долгогодишната слуз, фекални наслаги, паразити, во рок од 3 недели, притоа целосно зачувувајќи ја цревната микрофлора. Овој метод овозможува брзо...

Ајурведа и дијабетес

Ајурведа и дијабетес

Ајурведата го класифицира дијабетес мелитус на следниов начин: ➡️ Дијабетес од типот Вата (предизвикан од нерамнотежа на Вата доша) се карактеризира со следните симптоми: исцрпеност, намалено ниво на енергија, несоница, жед, дехидрација, акутен глад, обилно...

Најдобар ајурведски начин да се разбудите наутро

Најдобар ајурведски начин да се разбудите наутро

Ви предлагаме една древна техника за дишење која наутро ќе ве разбуди, ќе ве исполни со енергија и радост. Техниката 4-4-4-4 се практикува само 5 минути и носи енергија за цел ден Ако наутро се чувствувате поспано и исцрпено, испробајте ја оваа техника која ќе ве...