Најдобар ајурведски начин да се разбудите наутро
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Најдобар ајурведски начин да се разбудите наутро

Најдобар ајурведски начин да се разбудите наутро

by | Nov 23, 2021 | 0 comments

Ви предлагаме една древна техника за дишење која наутро ќе ве разбуди, ќе ве исполни со енергија и радост.

Техниката 4-4-4-4 се практикува само 5 минути и носи енергија за цел ден

Ако наутро се чувствувате поспано и исцрпено, испробајте ја оваа техника која ќе ве разбуди и ќе ве исполни со енергија. Сигурно сте имале утра кога сте се разбудиле поспани, без енергија која ви е потребна за секојдневните обврски. Со пократките денови и студеното време, оваа појава е уште почеста. Освен рано легнување, постои една едноставна работа што можете да ја правите секое утро за брзо да ја добиете потребната енергија. Инструкторката за дишење според др.Авишек кој ја препорачува „техниката за дишење 4-4-4-4“ која го забавува отчукувањата на срцето, ја продлабочува концентрацијата и ја зголемува нашата ефикасност. Направете ја наутро за да се разбудите или среде ден ако сте поспани, а ефикасен е и пред важен состанок кој бара дополнителна концентрација.

Еве што да правите:

Започнете со ослободување на целиот воздух од градите и задржете 4 секунди.

Вдишете низ нос 4 секунди.

Задржете го здивот и вдишете 4 секунди.

Издишете низ носот 4 секунди.

Задржете го здивот 4 секунди. Повторете ја оваа техника 5 минути, а потоа ќе се чувствувате будни и енергични. Најдобро е ако продолжите со 10 минутна медитација.

Оваа вежба е дел од секојдневната јога практика на нашите часови.

 

ЈОГА

АЈУРВЕДСКИ ПРЕГЛЕДИ

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...