Најдобриот ајурведски лек за болки во коските
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Најдобриот ајурведски лек за болки во коските

Најдобриот ајурведски лек за болки во коските

by | Apr 27, 2021 | 0 comments

 

Многу луѓе се жалат на болки во зглобовите, колената, колковите, долниот дел на грбот, но и вратот.

Овие проблеми може да настанат поради различни фактори, но најмногу поради неправилно и лошо живеење.

Луѓето кои ги имаат овие болки не можат да ги извршат секојдневните задачи кои претходно им биле лесни и ги правеле без никаков напор.

Болката може да се јави кај двата пола, но најчесто се јавуваат лумбални болки, и реуматични болки.

Сите болести кои се сметаат за дегеративни или реуматични не можат целосно да се излечат, но ако почнете да земате соодветни лекарства, да започнете со физикални терапии, ајурведски третмани и јога, тогаш постои  можност да го забавите неговиот понатамошен развој.

Болните луѓе не само што чувствуваат болка, туку имаат проблем и со изгледот, формата и држењето на тој дел од телото, а ние ве советуваме да почнете да користите природни и здрави методи кои ќе ви дадат позитивен ефект.

Потребни состојки:

200 грама органски мед

40 грама семки од тиква

8 лажица ленено семе

3 лажици суво грозје

2 лажичиња куркума и кардамом

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и измешајте. Хомогената смеса што ја добивте може да почне да јаде веднаш.

Лекот го земате двапати дневно, најубаво наутро и навечер по една лажица

 

Органска куркума во прав 200гр

Органски кардамом во прав 200гр

ТРЕТМАНИ

ЈОГА

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...