Наједноставниот домашен ајурведски лек за кашлица со црн пипер

Наједноставниот домашен лек за кашлица од типот кафа доша е со црн пипер.

Измешајте 1/4 лажичка мелен црн пипер со лажичка органски мед и прстофат куркума, земајте го после јадење. (За отежнато дишење, заменете го медот со лажичка ги. (стопен путер)

Црниот пипер, има изразено својство на затоплување, помага при ублажување на затнатоста и олеснувањето на кашлицата. Земете го овој лек два до три пати на ден од 3 до 5 дена.

Дополнително може да ви помогне редовното земање на Амрут.

Не заборавајте да ја дознаете причината за болеста со вашиот локален ајурведски лекар.

 

Amruth

Кафа

Органска куркума во прав 200гр

Written by Ayurveda

January 15, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...