Најздравото ајурведско рижото со аспарагус
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Најздравото ајурведско рижото со аспарагус

Најздравото ајурведско рижото со аспарагус

by | May 27, 2021 | 0 comments

 

Треба да напоменеме дека аспарагусот е една од најлековитите растенија која се користи и во Ајурведата. Аспарагус или Сатавари се препорачува за целосно женско здравје.

Состојки:

500 грама бел аспарагус

400 грама ориз за рижото

3 до 4 лажици ги

1/4 лимон, исцеден и рендана кора од лимон

2 лажички семе од ким

1 лажица шафраново масло

По вкус црн пипер и хималајска сол 

Подготовка: Загрејте 2 литри вода до вриење. Излупете го аспарагусот, извадете го тврдиот крај и исечете го на мали парчиња. Додадете го шафрановот масло. Во голема тава, испржете го семето од ким додека не ја ослободи аромата. Бидете внимателни и не дозволувајте да изгорат. Додадете го ориз рижотото, сок од лимон, аспарагусот и малку кора од лимон и останатите состојки, добро промешајте и оставете го оризот да се пржи една минута. Додадете 250 мл врела вода и промешајте. Намалете ја топлината и вриејте додека мешате. Додадете чаша топла вода секој пат кога водата во садот ќе се апсорбира. Веднаш штом оризот од рижото е целосно зготвен и има кремаста конзистентност, вашето рижото е подготвено. Ако сакате, можете да изрендате одозгора малку кора од лимон и посипете со свеж грубо мелен црн пипер.

Добар апетит 🙂

Satavari

 

Ајурведско инфузирано шафраново масло

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...