Најмоќниот ајурведски лек на светот – паста од мед и лук

Дали има поздравио нешто од овие две намирници: лук и мед?
Лукот, како и медот мора да се јадат сурови. Ајурведските познавачи велат дека оваа мешавина
може да спречи рак.
Кога ќе ги измешате двата најздрави производи во светот, добивате моќен лек за низа болести.
Медот само ги подобрува корисните својства на лукот. Користејќи мед со лук една недела на
празен стомак, значително ќе го подобрите вашето здравје.
Лукот во комбинација со зачини дефинитивно го подобрува вкусот на храната. Се користи во
скоро сите национални кујни. Уште од дамнина, лукот се сметал за еден од најефикасните лекови
против разни болести, а со негова употреба заедно со мед на празен стомак, докажано е дека му
прави добро на организмот.
Како да се направи природен лек од овие две состојки?
Ајурведата вели дека кога додаваме мед во лук, видно ги подобрува и интензивира неговите
корисните својства. Запомнете, аплицирање мед со лук една недела на празен стомак,
значително го подобрува здравјето.

Сировини:
1 чаша пчелин мед
10 чешниња лук.

Подготовка:
Со мелница се меле лукот. Се става во тегла и се додава медот. Теглата се затвара и остава на
ладно место една недела. Лекот се зема секој ден по една лажица, на празен стомак во текот на
една недела.
Потоа, се прави пауза неколку недели и се повторува.
Предности на овој лек:
ја подобрува циркулацијата на крвта;
го нормализира крвниот притисок;
го намалува нивото на “лош” холестерол во крвта;
го намалува воспалението;
го зајакнува имунитетот;
елиминира кашлица;
го третира телото од настинка или грип.
Додека го користите овој лек, се препорачува да се избегнува масна и брза храна, шеќер и
алкохолни пијалоци.

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...