Необична ајурведска лимонада за топлото лето кое ќе го хидрира и излекува вашето тело

Лимонада со лаванда, босилек и кардамом

Одамна се познатити лековитите својства на овие билки во Ајурведата. Користете ги секогаш кога ќе посакате. Послужете здрав пијалок за вашето семејтво и пријатели.

1 лажица лаванда /свежа или сува/

 Исечен свеж босилек /по вкус/

+ босилок  за украсување

1/2 лажица органски мед

5 чаши вода

2 свежо исцедени лимони

1 лажичка кардамом

Во стаклен или бакарен бокал ставете лаванда, босилек, кадрамом, лимонов сок и дополнете со вода, покријте и оставете да отстои 1 час на ладно место. Во меѓувреме додадете мед и потоа додадете вода. Кога содржината на садот се олади, истурете во чаша. Промешајте и обидете се. Ако лимонадата е слатка, додадете вода. Пред сервирање, наполнете ги чашите со лимонада и додајте босилек и цвет од лаванда како додаток.

 

Органски кардамом во прав 200гр

Written by Ayurveda

August 12, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...