Палачинки со спанаќ – појадок полн здравје
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Палачинки со спанаќ – појадок полн здравје

Палачинки со спанаќ – појадок полн здравје

by | Sep 25, 2020 | 0 comments

Не пропуштајте да го подготвите овој здрав појадок

Потребно ви е:

100 грама интегрално брашно /по желба онако како што одговар ана вашата доша/
30 грама ‘ржано брашно
спанаќ по желба (околу 200-400гр)
1 чаша кисела вода (2 децилитри)
1 јајце
2 лажички прашок за пециво или негова замена
1 лажичка хималајска сол
2 лажици ги или стопен путер

Измешајте ги сите состојки, изматете го јајцето со киселата вода во друг сад и додадете ја смесата на суво. Промешајте и додадете го пропржениот спанаќ.

Во тавата за палачинки ставете 2 лажици ги да се загреат, а потоа додадете го врело во смесата за палачинки, промешајте уште еднаш и печете.

 

Пријатен оброк

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...