Пита доша и справувањето со стресот

 

Оваа доша мошне лесно се раздразнува. Овој тип на лица се полни со оган, па секој стрес изнудува вулканска реакција и моментален дисбаланс. Оттука е мошне важно за пита дошата да го скроти оганот во телото. Оваа доша лесно заборава на можните последици и минатите искуства и честопати не внимава на нејзините зборови и дела во моментот на раздразливост.

Како да го олесните стресот:

Практикувајте пранајама техники на дишење (Ситали и Ситкари), не многу динамична јога.

Добар лек е да поминете повеќе време покрај: океан, река, езеро или море, за да ја изгаснете вашата огнена природа.

Јадете ориз, слатко овошје, краставица и друга разладувачка храна.

Свесноста за вашата доша ве учи не само да се справите туку и да препознаете кога нешто не е во ред со вашето тело. Останете во ритам, чувајте се себе и вашето тело!

Добри резултати се постигнуваат кога редовно се практикува Абјанга и се зема Јаштимаду /киселина во стомакот/, Нисамлаки /анти-алерген/, Авипатикара чурна /голема киселост, дигестивни проблеми/

 

Абјанга

Yashtimadhu

Nisaamlaki

Written by Ayurveda

February 18, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Дали сте пробале стапалата да ги потопите во млеко? Нозете ќе ги впијат сите хранливи материи од топлото млеко.  Овој третман им преку 100тина позитивни влијанија врз здравјето на телото. Како да го направите овој третман? Изборот на млекото го оставаме на вас....

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Овој древен ајурведски пијалок е составен од само 2 состојки што сите ги имаме дома. Додадете ги овие 2 состојки во шолја вода и ќе забележите олеснување за многу брзо време. Ако имате какви било проблеми со стомакот или имате прекумерна тежина, овој пијалок ќе...

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот, како додаток или состојка во храната или пијалоците, може да заштити од дебелина и хронични болести. Како еден од најчесто користените зачини во светот има долга историја на употреба како хербален лек за третман на разни болести благодарение на разните...