Правилната исхрана е важна за редовното чистење на црниот дроб
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Правилната исхрана е важна за редовното чистење на црниот дроб

Правилната исхрана е важна за редовното чистење на црниот дроб

by | Oct 23, 2020 | 0 comments

Правилната исхрана е најважна за здрав црн дроб и здраво тело:
– Јаболката го стимулираат правилното функционирање на црниот дроб и го чистат организмот.
– Аспарагусот помага преку урината да го исчисти телото природно од токсини.
– Киноа, леќата и житарките од просо ја олеснуваат работата на црниот дроб.
– Авокадото содржи и глутамин, кој му помага на црниот дроб да ги отстрани токсините.
– Цвеклото и морковот се богати со флавоноиди и бета каротен, со што го поддржуваат црниот
дроб и неговата функција.
– Прокељот е богат извор на сулфур и антиоксиданс глукозинолат, со што го стимулира црниот
дроб да произведува ензими кои спречуваат оштетување предизвикано од токсини.
– Зелката го олеснува производството на есенцијални супстанции кои го стимулираат
производството на ензими за детоксикација.
– Брокулата и карфиолот содржат и глукозинолат, антиоксиданс кој произведува ензими за
елиминирање на токсините.
– Коренот од глуварче е одличен за подготовка чај кој му помага на црниот дроб да ги разградува
мастите (аминокиселина).
– Лукот е извор на сулфур, алицин и селен, со што е од голема помаош за чистење на црниот дроб
од токсини.
– Лимонот и лиметата содржат многу витамин Ц, витамин кој го стимулира црниот дроб и ги
претвора токсините во супстанции кои полесно се раствораат во вода.
– Грејпфрутот е извор на витамин Ц, глутамин и антиоксиданти, тие заедно го стимулираат
производството на ензими, состојки кои го во голема мера го ослободуваат организмот од
токсини, вклучувајќи канцерогени состојки.
– Маслиновото масло го поддржува здравјето на црниот дроб и помага да се произведе база што
апсорбира токсини.
– Спанаќот е уште еден одличен извор на глутамин.
– Доматот содржи ликопен кој го штити организмот од некои видови на рак.
– Куркумата е лек кој го стимулира производството на ензими за детоксикација.
– Оревите содржат големи количини на омега 3 масни киселини, глутатион и амино киселини,
потпомагачи во процесот на чистење на црниот дроб и исфрлање на вишокот амонијак од телото.
Не присилувајте се – следете го природниот проток и обидете се да го следите патот на јадење
здрава храна, која ќе му помогне на телото да се исчисти на природен начин, а не да го присилува телото да се чисти со некои неприродни начини. Многу е важно да се ослободите од несаканите
токсини од телото, но тоа најдобро може да се постигне со здрава и долгорочна диетална храна.

Добро резултати се постигнуваат кога редовно се користи Трифала

 

 

Органска трифала во прав 200гр

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...