Практични начини како да се детоксицирате оваа пролет со рицинусови перничиња

Опуштете се и детоксицирајте се перниче со ајурведско рицинусово масло.

„Јастучињата со рицинусово масло ја ублажуваат стагнацијата и го стимулираат природниот процес на чистење на организмот, помагајќи му да се ослободи од токсини и длабоко вкоренети емоции што се чуваат во карлицата и телото“, вели д-р Авишек. Рицинусово масло продира во кожата за да го намали воспалението, да ги омекне стегнатите ткива и ја стимулира лимфата. Топлите пакувања од рицинусово масло помагаат и при релаксација, смирување и опуштање на ткивата. Започнете со стомакот (вратот е уште едно добро место да се обидете да ги поттикнете лимфните јазли и кое помагате при детоксикација).

Направете јастуче користејќи ткаенина од волна или памучна фланела со соодветна големина за делот од телото на кој го користите. Натопете го материјалот со висококвалитетно рицинусово ајурведско масло (најдобри од нашето ајурвеско масло за оваа намена). Загрејте го маслото или користете го пакувањето со подлога за греење или шише со топла вода, освен ако не постои инфекција или треска. Поставете го пакувањето над погодената област и покријте го со парче ќеса, за да не измастите и како изолациона рампа, ако сакате. Користете и крпа за да помогнете во заштитата на постелнината. Одморете се со пакетот еден час или повеќе. Избегнувајте да заспиете со вклучена грејна подлога. После тоа, исчистете ја кожата со раствор со сода бикарбона во вода (1 лажичка) или благ ајурвески сапун. Чувајте го пакувањето во пластична кеса или контејнер на ладно и суво место кога не се користи. Користете го пакетот 2-3 последователни дена додека не забележите резултати.Овој третман со рицунусово масло редовно го правиме во нашиот ајурведски центар.

 

Ајурведски сапун за природна нега на лице и тело

Абјанга

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...