Праски за здрав кардиоваскуларен систем
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Праски за здрав кардиоваскуларен систем

Праски за здрав кардиоваскуларен систем

by | Sep 11, 2020 | 0 comments

 

Бидејќи содржат големи количини на растителни влакна, редовната употреба на праски од било кој вид може да помогне при контролирање на високиот холестерол, што е фактор на ризик за кардиоваскуларни болести.

Праските содржат фенолни соединенија кои спречуваат формирање на ЛДЛ холестерол. Ова сочно овошје е исто така богато со антиоксиданси кои помагаат да се спречи навлегувањето на масните молекули во вашиот крвоток. Бидејќи не содржат заситени масти, тие можат да се додадат во секоја диета со малку маснотии за оптимално здравје на кардиоваскуларниот систем.

Го подобруваат здравјето на дигестивниот систем
Благодарение на изобилството на вода и влакна присутни во ова вкусно овошје, консумирањето праски може да помогне во борбата против запек. Вклучувањето во исхраната помага да се испразнат нечистотиите што се собираат по должината на цревата, предизвикувајќи секакви проблеми како што се грчеви во стомакот и гихт. Влакната во праските помагаат и во намалување на ризикот од развој на рак на дебелото црево.

Консумирањето праски помага во борбата против воспалението

Разните воспаленија во телото можат да доведесат до еден куп проблеми. Некои од нив предизвиклуваат: рак, срцеви заболувања, остеопороза, артритис, дебелина и дијабетес. Внесувањето антиоксиданти во исхраната помага да се запре воспалението што веќе се случува во организмот. Некои од добрите и ефикасните извори на антиоксиданти се праските.
Високиот процент на калиум во ова овошје е одговорен за превенција од болести на бубрезите, како и за превенција од чир на желудник.

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...