Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот?

Ајурведата препорачува употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата и назбалансот на дошата.

Еве една здрава и лесна закуска за почеток и крај на денот.

Рецепт:

1 јаболко,

1 лимон,

Кефир или јогурт /количина по желба/,

Ѓумбир едно мало кругче,

1/2 лажичка цимет,

1/2 кардамом,

1 лажичка ленено семе.

Сè заедно во блендер … можете да користите и миксер за пасирање.

Пијте наутро и навечер.

Пробајте одлично е.

 

За добра дигестија користете Трифала.

 

Органски кардамом во прав 200гр

Органска трифала во прав 200гр

Written by Ayurveda

April 14, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Дали сте пробале стапалата да ги потопите во млеко? Нозете ќе ги впијат сите хранливи материи од топлото млеко.  Овој третман им преку 100тина позитивни влијанија врз здравјето на телото. Како да го направите овој третман? Изборот на млекото го оставаме на вас....

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Овој древен ајурведски пијалок е составен од само 2 состојки што сите ги имаме дома. Додадете ги овие 2 состојки во шолја вода и ќе забележите олеснување за многу брзо време. Ако имате какви било проблеми со стомакот или имате прекумерна тежина, овој пијалок ќе...

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот, како додаток или состојка во храната или пијалоците, може да заштити од дебелина и хронични болести. Како еден од најчесто користените зачини во светот има долга историја на употреба како хербален лек за третман на разни болести благодарение на разните...