Природен ајурведкси лек против опструктивна кашлица

Наједноставниот домашен лек за кашлица од типот кафа доша е со ѓумбир, кардамом и сенф.

При јака кашлицата која опстојува подолго, пробајте го овој рецепт: сенф во прав – 1/2 лажичка, прстофат кардамом, куркума и рендан свеж ѓумбир – 1/2 лажички. Измешајте ги состојките, додадете лажичка мед и јадете полека. (Ѓумбирот и кардамомот ја олеснуваат затнатоста, а сенфот има ефект на затоплување.) Користете ја оваа смеса два до три пати на ден додека не се смири кашлицата.

• Алтернативно, земајте лажичка мед два до три пати на ден со прстофат каранфилче во прав. Земете ја оваа мешавина два до три пати на ден со голема количина топла вода.

Не заборавајте да ја дознаете причината за болеста од вашиот лекар.

Дополнително може да ви помогне редовното земање на Амрут.

Не заборавајте да ја дознаете причината за болеста со вашиот локален ајурведски лекар.

Органска куркума во прав 200гр

 

Органски кардамом во прав 200гр

 

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...