При силна кашлица помогнете си со овој едноставен ајурведски рецепт

Наједноставниот домашен лек за кашлица од типот кафа доша е со ѓумбир, цимет, кардамом и каранфилче.

Рецепт

1/2 лажичка мелен свеж ѓумбир во чаша врела вода со прстофат цимет, кардамом и каранфилче. Сето тоа попарете го со врела вода и пијте го топло, ефектот ќе го почувствувате веднаш.

Дополнително може да ви помогне редовното земање на Амрут.

Не заборавајте да ја дознаете причината за болеста со вашиот локален ајурведски лекар.

 

Органски кардамом во прав 200гр

Amruth

 

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...