Продиши со цела плуќа

Најновите истражувања покажуваат дека секој трет човек на земјината топка има проблеми со дишењето.

Респираторните алергии се случуваат во контакт со алерген (прашина, полен, честички, смог, загадувачи, хемиски соединенија и други животински поттикнувачи.) Главните симптоми на овој респираторен проблем е назално чешање, прекумерно сливање на носна слуз, често кивање, кашлање, отежнато дишење. Респираторни алергии се манифестираат како алергиски ринитис (течење на носот) и атопична бронхијална астма. Проблематичните алергиски дишни патишта се погодена средина за населување на бактерии, мувли и други микроорганизми и на тој начин се зголемува проблемот. Потоа најчесто прераснува во хроничен бронхитис од кој страда целото тело и сите функции на телото. Ајурведата има одговор на ваквите случувања со здравјето.

Еве неколку ајурведски совети за олеснување на синузитис:

пијте поголеми количини топла вода со додавање на цимет и црн пипер
     јадете колку што е можно повеќе лук и ѓумбир
     консумирајте свежо подготвена, топла и лесно сварлива храна, како и свежо овошје и зеленчук
     избегнувајте тешка, мрсна и ладна храна, сладолед, чоколадо, ладна вода, кафе и алкохол
     дозволете си доволно часови спиење и одморете се и спијте на страна, на перница – ова ќе спречи акумулација на слуз во носните и синусните канали.

Насја третманот вклучува масажа на глава и рамена, допир на марма точките на главата, третирање на дишните патишта и синусите со примена на билни и етерични масла на

     ноздрите.

     Насја масло  ги прочистува синусите и дишните патишта, делува против воспаленијата, го смирува умот, ја подобрува меморијата и концентрацијата.

Органско ајурведско масло за нос

 

Written by Ayurveda

June 3, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...