Псоријатичен артрит и ајурведа

Псоријатичен артритис

Псоријатичниот артритис на прстите е хронична состојба која се јавува кај луѓе со псоријаза. Не
постои лек за болеста, но најчестите манифестации на болеста како што се болка и оток, може да
се држат под контрола. Болеста се јавува кога пациентот веќе има псоријаза, проследено со
воспалителен артритис и честопати негативен тест за ревматоиден фактор (РФ). Состојбата е
придружена со болка и оток, се меша во секојдневниот живот, бидејќи пациентите не можат да ги
користат прстите со полн капацитет. Неопходно е да се започне со третман што е можно поскоро,
бидејќи тоа е болест што може да доведе до трајно оштетување на прстите.
Како се јавува болеста?
Псоријазата е воспалителна болест која влијае на кожата и ноктите, а може да влијае и на
зглобовите. Може да предизвика болка и оток во еден или повеќе зглобови на прстите.
Псоријазата главно се јавува во рана зрелост, при што една третина од пациентите развиваат
псоријатичен артритис на прстите по 30 -годишна возраст.
Поблага форма на псоријаза може да се развие подоцна во животот, но оваа форма генерално не
предизвикува артритис. Откако ќе се развие псоријатичен артритис на прстите, оштетувањето на
коските се јавува по неколку месеци.
Што се случува со прстите?
Вообичаено е псоријатичниот артритис да влијае на помалите зглобови, како што се оние на
прстите. Зглобовите на прстите поблиску до ноктите често се најпогодени. Вообичаени симптоми
се болка и оток, проблеми со свиткување на прстите, ограничени движења, деформирани
зглобови на прстите, бели дамки на кожата што може да чешаат, вдлабнатини или задебелување
на прстите.
Псоријатичниот артритис обично влијае на зглобовите асиметрично, што значи дека може да се
развие само во едната рака. Симптомите се движат од благи до тешки и може да напредуваат, да
се намалат или да останат исти долго време. Состојбата често влијае на областа на рацете
најблиску до ноктите, предизвикувајќи оток што потсетува на гихт.
Во подоцнежните напредни фази на болеста, просторите помеѓу зглобовите може да се стеснат
или целосно да исчезнат поради губење на ‘рскавицата.
Дали болеста може да влијае само на еден прст?
Да, болеста може да влијае само на еден прст или само на една рака, велат експертите.
Псоријатичниот артритис се манифестира различно кај секој пациент. Лекарите не се сигурни која
е причината за болеста и зошто некои луѓе со псоријаза развиваат проблеми со зглобовите.
Причината и патогенезата на болеста уште не се доволно познати. Наследните фактори се
сметаат за значајни, но не и доминантни. Факторите на животната средина може да бидат од
примарна важност за развојот на болеста кај некои пациенти.
Може ли прстот да заглави во свиткана положба?
Состојбата е позната како теносиновитис, или „прст на трингер“. Понекогаш прстот не може да се
продолжи. Причината за ова е задебелување или стеснување на обвивката на тетивата на прстот.
Во некои случаи, оваа состојба може да биде предизвикана од инфекции, кои понекогаш може да
бидат опасни и брзо да се шират.
Дијагноза и третман
Лекарот ќе утврди дали пациентот веќе има псоријаза, или некој од членовите на неговото
семејство. Исто така, експертот детално ќе ја испита раката, барајќи оток и воспаление на местата
каде што тетивите се прикачени на коските. Со цел да се воспостави точна дијагноза, се вршат и
тестови за сликање, радиографија, ултразвук и МРИ. Псоријатичниот артритис се третира со
кортикостероиди, инјекции, нестероидни антиинфламаторни лекови, антиревматски лекови кои ја
модифицираат болеста и лекови против фактори на некроза на тумор.
Лековите се препишуваат врз основа на сериозноста на симптомите. Во некои случаи, ќе биде
потребна хируршка интервенција за да се поправи евентуалното оштетување. Не сите видови
лекови се погодни за секого, така што лекарите ги земаат предвид другите болести што ги има
пациентот и лековите што веќе ги зема. Несаканите ефекти и реакциите на лекот се испитуваат.
Како да се живее со псоријатичен артритис на прстите
Оваа болест претставува многу предизвици за пациентот во секојдневниот живот. Многу луѓе
користат АЈУРВЕДСКИ ТРЕТМАНИ, топла и ладна терапија, која може да ја ублажи болката и
отокот. Вежбите за истегнување и флексибилност за подобрување на здравјето на зглобовите, како и антиинфламаторна диета со многу овошје и зеленчук може да бидат
корисни. Совет е: да избегнувате тутун, алкохол, заситени масти и шеќери, бидејќи тие го
влошуваат воспалението. Изворите на стрес треба да се намалат колку што е можно повеќе, и да
се применат техники за релаксација и дишење.
Во исто време, секој пациент мора да обрне внимание на здрави зглобови, дури и ако нема болка
или оток. Вежби со умерен интензитет – ЈОГА, се препорачуваат како помош во лекувањето, а
особено одење или пливање.
Се препорачува да се нанесуваат топли бањи или тушеви, но не и топла вода. Исто така, се
препорачуваат природни креми по навлажнување на кожата, особено оние што содржат алое
вера, цинк или јојоба. Гумени ракавици за заштита на рацете при миење садови или чистење,
производи без мирис за да избегнете реакции на кожата се добра заштита.
Во случај кога е многу тешка вкочанетоста, да се користат прсти или зглобови, неопходно и неодложно е да се
консултирате со професионален ајурведски доктор или терапевт, кој може да му помогне на
пациентот.

При поголеми проблеми земајте ја редовно својата терапија и на погодените места нанаесете мелем за болки.

 

Ајурведска крема против болки со ѓумбир и лути пиперки

 

Oрганско чисто масло од јојоба

 

Ајурведски путер за лице и тело

ЈОГА

СУПЛЕМЕНТИ

ТРЕТМАНИ

АЈУРВЕДСКИ ПРЕГЛЕДИ

Written by Ayurveda

September 14, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска комбинација за 100 болести – мед, цимет, кардамом и вода

Ајурведска комбинација за 100 болести – мед, цимет, кардамом и вода

  Комбинацијата од мед, кардамом и цимет е особено важна за проблеми со срцето. Се препорачува да се зема секое утро. Мешавина од мед и цимет ги лекува повеќето болести. Современата медицина го препрачува медот како ефикасно средство за лекување на многу...

Лимон, сол и црн пипер – аурведска тројка за многу проблеми

Лимон, сол и црн пипер – аурведска тројка за многу проблеми

Црн пипер, сол и лимон - одлична комбинација пред се која се употребува во подготовка на салата, нели? Но дали знаевте дека оваа комбинација е лековита? Особено пипали - црниот пипер кој се користи многу повеќе во...

Ајурведата препорачува само 60 минути на ден физичка активност

Ајурведата препорачува само 60 минути на ден физичка активност

*60 минути пешачење секој ден – за два месеци се губат пет килограми* Докажано е дека пешачењето, односно брзо одење може да помогне во губење на вишокот килограми и подобрување на физичкото и менталното здравје. Замислете- само неколку илјади чекори дневно можат...