Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Овој древен ајурведски пијалок е составен од само 2 состојки што сите ги имаме дома.

Додадете ги овие 2 состојки во шолја вода и ќе забележите олеснување за многу брзо време. Ако имате какви било проблеми со стомакот или имате прекумерна тежина, овој пијалок ќе ви помогне во тој случај. Направен е од само 2 состојки, и е многу моќен во отстранување на болките во стомакот, топење на масни наслаги, чистење на цревата, но и во елиминирање на надуеност и грчеви. За подготовка, ќе ви требаат: чај од трифала  и мелен лен. Зовријте вода, а потоа додадете трифала во прав и оставете ја да стои 15 минути. Процедете и додадете лажица мелен лен. Овој пијалок се пие секоја вечер пред спиење, и дава резултати со неверојатна брзина. По неколку дена употреба, ќе почувствувате олеснување во стомакот. Трифалата е многу позната во народната медицина. Оваа комбинација од три билки содржи изобилство на витамини и минерали. Благодарение на добрите својства, таа има корисен ефект врз стомачните проблеми, а се препорачува и за одржување на здравјето на црниот дроб и прочистување на крвта. Ленот, како што веројатно веќе знаете, е одличен за забрзување на метаболизмот и „мрзливите црева“, што значи започнување на процесот на разградување на масните наслаги.

Забелешка: Не се препорачува континуирана употреба на овој чај подолг период без консултација со ајурведски лекар или тарапевт. 

Наздравје 🙂

Органска трифала во прав 200гр

Written by Ayurveda

May 12, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Дали сте и вие од оние кои ги измачува синусна инфламација на пролет?

Дали сте и вие од оние кои ги измачува синусна инфламација на пролет?

СИНУСНА ИНФЛАМАЦИЈА Секој трети на земјинава топка пати од некаква синусна или алергична инфламација. Синузитот е голем проблем на човештвото. Бидејќи е сврстан во системска болест на телото. отеќнатото дишење го сотава без доволно кислород целото тело, а да не...

Ајурведски третман на пост – интерна операција без нож

Ајурведски третман на пост – интерна операција без нож

Мора на почеток да напоменеме дека постот е многу корисен но според ајурведата не треба да започнуваме без консултација со стручно лице. Зошто не секој пост е добар за секоја доша во Ајурведата. Понекогаш сакајќи добро да направиме можеме да направиме поголем...

Ајурведска препорака за превенција од остеопороза, ејакулација и импотенција

Ајурведска препорака за превенција од остеопороза, ејакулација и импотенција

  Како да спречите остеопороза, ејакулација и импотенција? Присуството на еугенол, флавоноиди, калциум, магнезиум ги прави каранфилчињата моќен заштитник на коските. Каранфилчето ги прави коските посилни, спречува губење на коскената маса и на тој начин...