Регулирај ја тироидната жлезда со брамари
  • Home
  • /
  • Новости
  • /
  • Регулирај ја тироидната жлезда со брамари

Регулирај ја тироидната жлезда со брамари

by | Jan 10, 2022 | 0 comments

Дали забележавте дека нагло се дебелеете, срцето ви чука забрзано, премногу се потите, имате лош апетит, раздразливи сте, постојано уморни и често се будите навечер? Овие симптоми може да укажуваат на хипотироидизам или хипертироидизам или бавна или брза функција на тироидната жлезда. Оваа мала, но исклучително важна жлезда во долниот дел на вратот, која изгледа како пеперутка, е одговорна за функцијата на секоја клетка во вашето тело, па затоа здравјето на целото ваше тело зависи од неговото здравје. Дисфункција на тироидната жлезда е јасен сигнал дека е време за промена на навиките на животниот стил. Воведете внимателно избрани јога дишења во вашата дневна рутина и почувствувајте како делуваат одвнатре со активирање на вашиот механизам за самолекување.

Опуштете се со јога техники кои и помагаат на тироидната жлезда

Ефектот на јогата врз намалувањето на стресот, најголемиот проблем на современото општество, е добро познат. Бидејќи стресот е главниот предизвикувач за болести на тироидната жлезда, генерално се препорачува да се прават асани кои имаат релаксирачки ефект. Исклучително корисни вежби кои вклучуваат истегнување и опуштање на вратот и рамената, како и разни склекови и асани за притисок кои ја масираат оваа жлезда и го стимулираат лачењето на тироксин – хормонот кој го контролира вашиот метаболизам. Кога сте под стрес, здивот ви е многу плиток.

Затоа, отсега воведете нова практика – дишете со полни бели дробови и стомак за да го минимизирате стресот. Со секој здив, прво добро исполнете ги градите, а потоа и стомакот. За време на издишувањето, прво „испразнете“ го стомакот, па градите и опуштете ги рамената. Зајакнете ја тироидната жлезда со визуелизација Оваа медитативна вежба лесно ќе ви помогне да се поврзете со тироидната жлезда.

Брамари пранајама (зуење на пчела) Придобивките од оваа техника за дишење се следните – опушта, го забрзува заздравувањето, ги зајакнува гласните жици и штити од болести на грлото.

Како се изведува? Во седечка положба, затворете ги очите и вдишете длабоко со благо стегнати гласните жици. Потоа полека издишете низ носот за да испуштите звук во грлото сличен на зуењето на пчелата. Повторете 10 пати. Може да ги употребите и дланките со лесно притискање на мекиот дел од увото. Потоа медитирајте неколку минути со затворени очи.

 

ЈОГА

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...