Сакаш блескава коса?

Сакаш блескава коса?

by | Oct 5, 2020 | 0 comments

Во многу култури низ цела Азија, бадемовото масло, семките се користат со векови за подобра концентрација и памтење. Докажано е дека редовното консумирање и користење на масло од бадеми ги зголемува когнитивните способности секое утро, а дополнително придонесува за подобро здравје на нашиот нервен систем.
На луѓето кои страдаат од висок холестерол, исто така им се препорачува редовно да консумираат, бидејќи редовната потрошувачка помага во зголемување на добриот (ХДЛ) и го намалува нивото на лошиот (ЛДЛ) холестерол.
Покрај тоа, здравите масти со кои се богати бадемите, се исто така важни за правилно функционирање на срцето. Во овие семки се присутни мононезаситени масти и калиум во значителна количина, како и витамин Е, кој е моќен антиоксиданс. Затоа, се препорачува да ги консумираат сите кои имаат срцеви проблеми или имаат вроден ризик да добијат кардиоваскуларни заболувања.

Користете бадемово масло за лице и кожа

Бадемовото масло за лице има бледо жолта боја, добиено е од семки од органски бадем, и се појавува во две варијанти: слатко или горко, во зависност од семето. Слаткото е најпопуларно, поради неговиот пријатен мирис и вкус, а најмногу поради неговите лековити својства. Како такво, најчесто се користи во ароматерапијата, има одлични антиалергиски својства и е присутно во препарати за подобар раст на косата и против испукани врвови, а голема предност е фактот што е погодна за повеќето типови на кожа, бидејќи ја има во сите наши производи, за нега на бебиња. деца но и возрасни.
Нашата компанија во сите козметички производи за нега на кожата на лицето, е застапено бадемовото масло и неговите позитивни ефекти и ги имплементиравме во своите креми, путери и маски. Сочинува значителен дел од овие препарати поради фактот што првенствено содржи многу витамини неопходни за човечката кожа да биде здрава и да ја одржува својата оптимална состојба.
Витамините Е и Д се најчести, а покрај тоа има и високо ниво на олеинска и линолеинска киселина. Бидејќи содржи и витамин А, бадемовото масло за лице помага и во намалување на акните и спречува нивно повторување. Оваа есенцијална мешавина е исклучително богата со антиоксиданти, здрави масти и протеини и како таква може да се користи како додаток на оброците.
Секојдневната употреба на овој препарат може многу да помогне во борбата против бројните кожни болести, но и за решавање на разни проблеми со косата. Ако имате проблеми со сува кожа, се препорачува да користите бадемово масло.
Големата предност на бадемовото масло е тоа што одговара на сите типови кожа и е одлична основа за секојдневна нега и заштита.

 

Бадемово масло за коса како да се користи

Поради стрес, лоша исхрана, но и разни влијанија од животната средина, може да се случи многу влакна од косата да паднат, а новите да растат многу побавно. Бројни препарати што се користат за нега и раст на косата често се скапи, а во исто време содржат многу хемикалии кои предизвикуваат иритации и други несакани ефекти.
За да го спречите ова, користете бадемово масло за коса, бидејќи природно го храни коренот и самата коса со потребната количина на магнезиум и цинк, со кои овој препарат е богат. Заради ова во многу од нашите производи е содржано бадемовото масло.
Користете бадемово масло секоја вечер по туширање со втривење на неколку капки масло во скалпот со кружни движења со прстите. Важно е да го сторите тоа што е можно понежно, за да не се искрши влакното од самиот корен, а дополнително ќе поттикнете и крвоток. После тоа, оставете скалпот да го апсорбира целото масло преку ноќ, а наутро може да исплакнете со млака вода, но и не мора. Веднаш ќе забележите дека косата е помека, посјајна и посилна.
Ако сакате да ги подобрите овие ефекти, користете редовно бадемово масло дури и како додаток во исхраната и вашето тело ќе ги апсорбира сите минерали и витамини, а вие ќе бидете задоволни со постигнатите резултати по неколку недели.

 

Oрганско чисто бадемово масло

МАСЛА

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...