Се чувствуваш нервозно или патиш од анксиозност?

Стар но многу добар ајурведски лек доколку се чувствувате неволно, истоштено, нервозно или ви е преку глава до седењето дома или во изолација.

 

Едноставен домашен рецепт:

неколку листа маточина

неколку ливчиња босилок

и малку валеријана

 

Потопете ги билките со топла вода и пијте топло и свежо приготвено.

 

Многу добри резултати се постигнува кога оваа топла напивка се комбинира со Ашваганда.

 

 

Ashwagandha

 

 

Written by Ayurveda

July 22, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...