Смокви како лек и храна во Ајурведа

Дали знаете дека смоквите се едни од најстарите дрва на планетата Земја. Од таму, Ајурведата го користи секој негов дел во служба на здравје на човекот.

Во што се состои корисноста од смоквата, што ни помогнат и за што се добри?
Ако е сезона за смокви, подобро е да се консумираат свежи, бидејќи свежите смокви се многу
подобри и поздрави.

Еве пет причини зошто да се консумираат смокви:
Го намалува крвниот притисок
Смоквите се одличен извор на калиум кој помага да се намали и регулира крвниот притисок. Овој
минерал е слабо достапен во храната и во исто време е неопходен за добра функција на
организмот.
Помага при губење на килограми
Ова сочно медитеранско овошје е добар извор на диетални влакна, кои го подобруваат варењето
и обезбедуваат подолга ситост, а со тоа помагаат да се намали телесната тежина. Треба да се
спомене овој податок, односно дека 100 грама свежи смокви содржат само 74 калории.

Клуч за добро расположение
Смоквите содржат значителна количина витамин Б, комплекси кои му даваат енергија на телото,
обезбедуваат еластичност на кожата и јачина на мускулите. Една од придобивките на оваа група
витамини е тоа што ја подобрува работата на мозокот и го подобрува целокупното расположение.

Го намалува шеќерот во крвта
Смоквите имаат антидијабетични својства, односно го намалуваат нивото на шеќер во крвта.
Некои студии покажаа дека тие се од голема помош за регулирање на шеќерот кај луѓето кои
страдаат од дијабетес тип 1, добро е да се комбинира со Нисамлаки

Помага во борба со брадавици
Во природната медицина смоквите се сметаат за одличен помошник во проблемите со израстоци
на кожата, како што се брадавиците.
Доволно е да ставите половина смоква, со внатрешниот дел свртена кон проблематичното место
на телото. Се остава преку ноќ и наутро исплакнете со топла вода. Секојдневно го повторуваме
ова 7 дена. Ќе бидете изненадени од резултатите.

И не заборавете да ги консумирате во овој период од годината кога е и нивната сезона.

Уживајте во нивниот богат вкус.

 

Nisaamlaki

Written by Ayurveda

August 17, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...