Сок и каша од тиква за бебиња

Сок и каша од тиква за бебиња

by | Nov 3, 2020 | 0 comments

Сокот од тиква како лек е добар за здравјето поради големото присуство на есенцијални хранливи материи. Тие се неопходни за нормално функционирање на организмот. Богато е со витамини А, Б, Ц и Е. Содржи минерали како калиум, калциум, цинк, фосфор и други. Исто така, има одредена количина омега-3 масни киселини. Нема заситени маснотии кои го зголемуваат холестеролот и 100 гр овошје од тиква има само 26 калории.
Сокот од тиква како лек содржи моќни антиоксиданти, кои го намалуваат ризикот од развој на срцеви заболувања и мозочен удар. Присуството на пектин и фитостерол го намалува ризикот од висок крвен притисок. Исто така го намалува нивото на лош холестерол. Маслото од семки од тиква се користи како лек за простатата.
Семето на ова растение содржи супстанции кои го намалуваат нивото на слободни радикали во организмот и делуваат превентивно. Тие се користат како стар народен лек за зголемена простата, што може да го направи мокрењето кај мажите многу непријатно. Тие се добри и за бубрезите и црниот дроб. Се препорачува по една шака на ден.
Состојките што ги содржи го смируваат стомакот и ги ублажуваат болките во стомакот. Особено е добро за бремени жени кои имаат утринска мачнина.
Тиквата дозволува правилно функционирање на многу органи. Најмногу им помага на оние кои имаат камења во бубрезите или имаат некои проблеми со мочниот меур. Го чисти телото од токсини принудувајќи често мокрење. Исто така, може да се каже дека е добар детоксикатор на телото.

Како да го направите сокот:


Потребна е една тиква за подготовка. Измијте ја и исечете ја на четвртинки. Исчистете една четвртина добро и извадете ја кората и семето. Исецкајте на помали парчиња и варете околу 15-20 минути.
Кога ќе завршите, одвојте еден дел за сокот. Направете го тоа во блендер за ладно цедење за да се загрева сокот што е можно помалку.
Користете го другиот дел од тиквата за да направите бебешко пире. Не се препорачува да додадат засладувачи.
Сокот од тиква е многу здрав за бебињата. Тиквата може да се воведе во исхраната на бебињата веднаш штом почнат да јадат цврста храна.

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...