Спиеш ли мирно?

Спиеш ли мирно?

by | Jul 9, 2020 | 0 comments

Несоницата e една од најчестите проблеми за човештвото. Во ајурведата дизбалансот на Пита дошата е една од најголемите причинители за нарушен сон кој дополнително предизвикува фрустрации. После долгиот и напорен ден сите сакаме да се наспиеме во текот на ноќта.

Ако времето во кревет го поминете вртејќи се и превртувајќи се наместо да спиете можеби ви е потребно нешто што ќе го поправи вашиот сон.

Современиот човек има очигледни проблеми со спиењето: не може да се релаксира, се измачуваме од несоница и кошмари, нарушено спиење, а се будиме со тешкотии. Оттука, постојат болести како: ансиозност, депресија, дебелина, дијабетес, пореметување на хормоните и друго. За време на спиењето, се ослободуваме од токсини, ги полниме батериите, ги регенерираме ткивата на физичкото тело (што дополнително е корисно ако практикувате јога или други физички активности).

Ароматерапијата е користење етерични масла за подобрување на физичкото и емотивното здравје. Истражувањата покажале дека за несоница најефективни се есенцијалните масла кои се содржани во спрејот за мирен сон.

Едно од најдобрите етерични масла за добар сон е лаванда, камилица, ванила, босилок, кардамом, темјан и т.н. Овој спреј е посебно добар за нервниот систем, го опушта телото и осигурува мирен сон. Овој освежувач покрај тоа што треба да го напрскате на својот јастук пред легнување, може да го користите во купка и на вулкански дифузер за етерични масла.

Камилицата и кадамомот влијаат на опуштање на нервниот систем и телото. Бергамонтот доаѓа од родот на цитрусни овошја. Брзо ослободува од стрес. Има сладок мирис кој освежува и дава чувство на благосостојба.

Сандаловината е древен мирис. Ја намалува нервната напнатост и помага при опуштање. Портокалот има мирис сличен на бергамонтот и успешно ги лечи проблемите со спиењето.

Комбинацијата од овие масла создава прекрасен мирис кој ве опушта и ве подготвува за добар сон.

За уште подлабок сон направете неколку третмани Широдара во комбинација со Ашваганда.

 

Освежувач за постелнина (спреј кој придонесува за подобар сон)

Камчиња од вулканска лава за ароматерапија

Широдара

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...