Срцевиот удар и водата одат рака под рака

Дали знаете дека срцевиот удар и водата одат рака под рака?
Дали познавате луѓе што велат:
Не сакам да пијам вода пред да одам во кревет, затоа што ќе треба да станам ноќе и да мокрам?
Срцевата тежина ја држи водата на дното на телото и кога е во вертикална положба нозете отекуваат.
Знаете ли дека и минимална количина вода ги отстранува токсините од организмот.  Пиењето вода  ја зголемува  ефикасноста за исфрлање на отровите од организмот, а вистинското време за пиење е:
🥤🥤2 чаши топла вода по будење – помага за активирање на внатрешните органи и метаболизмот
🥤1 чаша топла вода 30 минути пред оброк, помага за варењето на храната.
🥤1 чаша вода пред капење, помага во намалување на крвниот притисок.
🥤1 чаша вода пред спиење, спречува мозочен удар или срцев удар.
Добрата хидрација за време за спиење исто така ќе помогне да се спречат грчевите во нозете.
Мускулите на нозете бараат хидратација и оттука се јавуваат грчеви.
За посериозни проблеми со срцето и крвните садови земајте редовно Арџуна, за исфрлање на вишокот течности од телото земајте Пунарнава.
Споделете за да спасите нечиј живот.
https://ayurveda.mk/product/arjuna/
https://ayurveda.mk/product/punarnava/

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...