Стресот и ајурведа – како да си помогнете

Класичната медицина за стресот обично нуди само лекови, а еве како да го „излечите“ стресот без лекови и лоши навики, по советите на познатите ајурведски лекари!

Денешниот животен стил е многу стресен. Денес, целосно е познато дека стресот е една од главните причини за срцев удар, хипертензија, психолошки проблеми и што уште не. Повеќето луѓе се борат против стресот земајќи лекови, особено анксиолитици. Тие не се многу безбедни лекови (предозирање најмногу се забележува кај луѓе склони кон злоупотреба на алкохол), тие имаат негативно влијание врз когнитивните функции, а во некои случаи доведуваат до зависност. Класично обучените лекари, велат дека медицината не нуди никакви други процедури или опции (на пр. Есенцијални масла, техники за дишење, техники за релаксација, јога, итн.). Современата медицина делува како овој дел од терапијата воопшто да не постои. Во сите совети за намалување на стресот има совети за промена на животниот стил. Треба да се бориме против нездравите навики кои ни помагаат да се справиме со стресот. Ова вклучува пушење и алкохол на прво место. Прекумерната употреба на средства за смирување доведува до спротивен ефект. Во една студија од 1995 година, Коен открил дека половина од пациентите кои дошле поради напнатост и паника имале причина за прекумерна употреба на бензодиазепини (Бенденин, Апаурин и слично) или алкохол. Не треба да се повлекувате во себе, бидејќи тоа го потенцира стресот и треба да избегнувате да јадете големи количини на нездрави производи (закуски, слатки). Фокусирањето во мобилен телефон исто така нема да помогне во борбата против стресот, како и прекумерниот сон. Ниту притисокот на другите луѓе не е решение (особено ако не сте шеф, или раководител).

Прво, секогаш обидувајте се да избегнете стрес. Научете да кажете не, не преземајте повеќе одговорности отколку што можете да направите. Особено ако станува збор за активности што се вршат истовремено. Мултитаскинг (паралелно извршување на повеќе активности) е една од најважните причини за стрес. Додека жените се подобри во мултитаскинг, тие не треба да претеруваат ниту со прифаќање на еден куп обврски. Избегнувајте луѓе кои се стресни за вас (според психолошко толкување, тоа се луѓе кои ви ја одземаат енергијата, т.н. „енергетски вампири“). По контакт со нив, се чувствувате исцрпено. Контролирајте ја вашата непосредна околина. Ако ве нервираат вестите, исклучете го ТВ и не читајте весник. Ако туркањето и гужвата на пат до работа ве нервираат, пробајте алтернативна, помалку зафатена рута (иако може да биде подолга). Ефектот од промена понекогаш има голем ефект. Ако се најдете во стресна ситуација, слободно изразете го своето мислење (потиснувањето создава напнатост). Ако некој ви пречи, најљубезно извинете се и кажете дека имате итни обврски. Обидете се да се прилагодите на ситуацијата. Ако сте заглавени во сообраќај во автомобил, наместо да се нервирате, искористете го тоа како можност да ја слушате омилената музика или нешто слично. Кога ќе се појави проблем, запрашајте се какво значење ќе има за една година и ќе видите дека проблемот ќе се намали.

Ако сте перфекционист, обидете се да ги намалите очекувањата од себе и другите. Ако ситуацијата е таква што не може да се контролира, прифатете ја. Не обидувајте се да се борите ако нема шанси за успех. Споделете ги чувствата со луѓето околу вас, научете да простувате, всушност треба да имаме пореални цели во животот, затоа што нашите вознемиреност произлегуваат од нив. Повеќето од нашите стресови произлегуваат од социјални интеракции, страв од одбивање, страв од потсмев, дека нема да нè сакаат. Овие стравови се ирационални, нагласени со современите трендови (како да е важно колку лајкови имате на ФБ, ако имате личност до вас која ве сака). Движењето е неизбежно во управувањето со стресот.

Прошетајте го кучето, возете велосипед, одете до продавницата, танцувајте. Ново истражување укажува на тоа дека физичката активност го зголемува срцевиот ритам. Дејствувајќи на мозокот, срцето го стимулира мозокот, особено хипокампусот. Познато е дека стресот специфично го оштетува овој дел од мозокот и доведува до негова атрофија. Како резултат, луѓето во стрес често забораваат на работите (хипокампусот е дел од мозокот каде што се наоѓа меморијата). Американската асоцијација за психологија вели дека „физичката активност доведува до комуникација на срцето со бубрезите и мускулите, со координација на овој процес низ мозокот. Оваа комуникација на органски системи е вистинската вредност на физичката активност. Ова не значи дека треба да одите во теретана или да трчате со километри, доволно е умерена физичка активност (брзо одење, качување по скали наместо лифт). Поврзете се со други луѓе и разговарајте со нив. Човечката комуникација е незаменлива (и сè поретка). Најстрогата казна во затворот е самицата (иако модерната младина веќе живее во самица, заедно со паметниот телефон). Конечно, што е најважно, обидете се да внесете забава и задоволство во сè што правите. Смеата е најстарата мудрост, најдобриот лек за сите болести. Докажано е дека луѓето кои повеќе им се смеат.

Направете ја насмевката ефтина, а лутината скапа вели мудрецот Шри Шри Рави Шанкар.

Практикувајте јога, техники за дишење и медитација со нашите цертифицирани инструктори и разбудете ја природната моќ во себе.

 

Добри резултати во борба со стресот и последиците од него се постигнуваат со редовно земање Ашваганда и Шанкапушпи.

 

ЈОГА

Ashwagandha

Shankapushpi

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...