Што значи кога имаш бел јазик и како да си помогнеш?

 

Нашиот јазик е покриен со папили и тие ни помагаат да разликуваме вкусови. Ако имаме бели наслаги на целиот јазик, тоа веројатно се должи на воспалени папили предизвикани од акумулација на бактерии, остатоци, габи, мртви клетки и отрови.

 

Билен лек за третман на бели наслаги на јазикот:

1 чаша вода

прстофат кардамом;
прстофат коријандер;
прстофат куркума;
кафена лажичка сок од свеж ѓумбир;
1-2 капки масло од диво оригано.

 

Сите состојки помешајте ги и попарете ги со топла вода. Пијте топло.

Не заборавете редовно да користите ајурведски бакарен чистач за јазик.

 

Ајурведски бакарен чистач за јазик

Органски кардамом во прав 200гр

Органска куркума во прав 200гр

 

Written by Ayurveda

October 23, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...