Ѓумбирова вода – подобри го имунитет и ослаби инстант

Рецепт:

2 литра топла вода и 4-5 см корен од ѓумбир е се што ви е потребно за овој чудотворен напиток…

Наутро зовријте вода и додадете ги парчињата ѓумбир во неа. Добиената ѓумбирова вода се пие во текот на целиот ден и во континуитет.

Секојдневно подготвувајте ѓумбирова вода. Во ајурведата оваа кура се препорачува да се применува најмалку шест месеци со цел да се прочисти комплетно телото од отрови, слуз и ама..

Ѓумбировата вода затоплена во термос е погодно да ја носите секаде со вас и да ја пиете преку целиот ден, испијте ја приготвена вода во мали голтки. Особено е препорачлива во еден и зима. Најпогодна е за луѓето со доминантна Кафа доша.

Written by Ayurveda

September 24, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...