Јадете овошје за да го стабилизирате шеќерот и болестите

Ефтина и здрава храна која го стабилизира шеќерот и штитат од болести:

Ајурведата објаснува колку и кога треба да се зема овошје секој ден. Резултатите од новата студија покажаа врска помеѓу консумирањето и помал ризик од дијабетес. Дијабетес тип 2 е една од најчестите болести во светот и познато е дека правиланата диета може да биде важен фактор за превенција вели др. Авишек, ајурведски лекар. Една нова студија, објавена во списанието „Клиничка ендокринологија и метаболизам“, открива дека една група на храна може да го намали ризикот од дијабетес тип 2 до 36 проценти. Студијата опфати 7.675 испитаници и ги анализираше нивните навики во исхраната. Утврдено е дека оние кои јадат две порции свежо овошје на ден, ризикот од развој на дијабетес тип 2 е помал до 36 проценти. “Пронајдени се врски помеѓу конзумирање свежо овошје и обележувачи на чувствителност на инсулин. Луѓето кои јаделе повеќе овошје морале да лачат помалку инсулин за да го намалат шеќерот во крвта”, рече д-р Никола Бондоно од Универзитетот Идит Кауан. „Високото ниво на циркулирачки инсулин може да ги оштети крвните садови, што не е поврзано само со дијабетес, туку и со висок крвен притисок, срцеви заболувања и дебелина“, рече таа. Две порции се две парчиња поголемо овошје како јаболко, или два грста ​​мали – кајсии, бобинки … Меѓу учесниците имало и оние кои редовно пиеле свеж овошен сок, но оваа врска не била поврзана со тоа. “Свежото овошје содржи не само витамини и минерали, туку и големи количини на фитохемикалии и растителни влакна. Повеќето шеќери што ги содржи овошјето имаат низок гликемиски индекс, што значи дека овие шеќери се варат побавно и се апсорбираат во организмот”, рече таа . Д-р Бондоно подвлече дека ова е таа поврзаност, а не претпоставка, што значи дека луѓето кои јаделе повеќе овошје може да имаат помал ризик од дијабетес на долг рок. „Здравата исхрана и начинот на живот, што вклучува консумирање свежо овошје, се одлична стратегија за намалување на ризикот од оваа болест“, рече таа.

Др. Авишек препорачува дека јадењето овошје треба да биде првиот утрински оброк. Тоа е и најдоброто време за консумирање на истото. Но тоа што е важно дека по овој оброк не треба да се внесува друга храна најмалку 2 часа. Бидејќи, овошјето брзо се вари, брзо поминува низ дигестивниот тракт и доколку се измеша со друга храна ќе се скисели во телото. Она што е исто така важно е тоа дека треба да бидат застапени повеќе локални видови овопја, бидејќи на тој начин нашето тело повеже ќе има бенефити.

За брзо намалување на шеќерот во телото ви препорачуваме редовно земање Нисамлаки.

 

Nisaamlaki

Written by Ayurveda

June 9, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...