Ајурведа – јак имунолошки систем одбрана од вируси, бактерии и габи

  1. Нашиот имунолошки систем е одговорен за заштита на нашиот организам од надворешните влијанија како: вируси, бактерии и габи.
Дури помага во борбата против токсините.
Јак имунитет е од најголема важност за целосно здравје.
Проблемот е што е многу тешко да го ′′ зајакнеме ′′ нашиот имунолошки систем со разни средства.
Најзначајниот начин да го одржиме имунолошкиот систем здрав е грижата за стомакот, мозокот и хормоните.
На пример, ако мозокот и хормоните му обезбедат одмор преку контролирање на сонот и стресот, имунолошкиот систем функционира значително подобро. Ако јадете одредена храна – диета, ќе го подобрите здравјето на стомакот, а тоа е местото каде “престојува: вашиот имунолошки систем.
Совети:
• Зголеменото спиење – го намалува стресот
Еден од најдокажаните начини за зголемување на имунитетот е со зголемување на спиењето. Губењето на сонот ги прави Т клетките да дејствуваат намалено и исто така го намалува нивото на заштитниот цитокин. Најдобро време за спиење е 8 часа добар и квалитетен сон.
– Обидете се да бидете синхронизирани со цикличниот ритам, нашиот внатрешен биолошки часовник.
– Разбудете се и добијте директна сончева светлина, по можност пред 6 часот наутро. Дали знаете дека функцијата на мозокот и имунолошката функција се подобруваат со природната светлина и природа? Витаминот Д3 е толку фундаментален за имунолошкиот систем. Инсистрирајте секојдневно да добиете директна сончева светлина.
– Вечерта престанете да јадете најмалку 2 часа пред легнување и исклучете ги сите уреди со сина светлина 30-60 минути пред спиење.
– Редовно додавајте антивоспалителни зачини во исхраната.
Антивоспалителните зачини се одличен начин и за намалување на воспаленијата во телото и подобрување на оброците.
Куркума, ѓумбир, лук, кардамом и црн пипер (црн пипер, каен бибер ) сите имаат високи антивоспалителни својства. Други билки и зачини кои даваат голема антивоспалителна моќ се: рузмарин, цимет, жалфија и каранфилче.
Во ајурведата постојат многу различни начини како лесно да ги интегрирате овие состојки во вашата кујна. Друг лесен начин да го направите мешавина од: маслиново масло, лук, куркума, црн пипер, лимон и многу свежи билки!
– Размислете за поголем внес на билни влакна
Влакната се неопходни за здравјето на цревата. И запомнете дека здравјето на цревата, хормоните, мозокот и имунолошкиот систем се поврзани! Друга причина зошто толку многу го сакаме зеленчукот е затоа што тие изобилуваат со влакна што му се потребни на вашето тело. Можете исто така да го зголемите внесот на овие многу потребни влакна со свежо овошје.
– Секој ден редовно практикување на маслена Абјанга – ајурведски третман.
И секако редовно семање на Амла, Амрут и Туласи.
Ова се некои од најдобрите совети за да го одржите имунолошкиот систем здрав на др.Авишек.
Фото: Фрипик

Органска куркума во прав 200гр

Органски кардамом во прав 200гр

Tulasi

Amla

 

 

Written by Ayurveda

September 3, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...