Јачменова вода – ги брише проблемите од телото
  • Home
  • /
  • Новости
  • /
  • Јачменова вода – ги брише проблемите од телото

Јачменова вода – ги брише проблемите од телото

by | Dec 29, 2021 | 0 comments

 

Придобивките од пиење многу вода во текот на денот се добро утврдени, повеќе енергија,
помалку главоболки и губење на тежината.
Од друга страна пак знаеме и јачменот е полн со моќни антиоксиданси кои помагаат во борбата
против хронични воспалениа. Треба да знаеме дека консумирањето јачмен помага во
балансирање на шеќер во крвта и може да ги спречи штетните липиди. Јачменот има потенцијал
да ги намали или спречи кардиоваскуларните болести, намалувајќи го ризикот од срцев и мозочен
удар кај пациенти со висок холестерол или дијабетес. Тој е одличен извор на влакна, за кои сите
знаеме дека може да помогне во варењето и здравјето на цревата – дури и кога се вари во топла
вода.
Всушност, се чини дека ова е најголемата причина зошто луѓето сами правеле јачменова вода.
Рецепт:
Направете сами јачменова вода
– Оставете да зовријат два литра вода
– додадете една шолја излупен јачмен
– кора и сок од два лимони
– 4 лажички мали кардамом
– 1/4 мед органски шафранов мед.
– исцедете го јачменот од водата пред да го оставите да се излади во фрижидер

Пијте по една чаша наутро секој ден 🙂

 

Органски кардамом во прав 200гр

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...