Јога вежба за добар имунитет

Зајакнете го имунитетот брзо и лесно

Ајурведскиот лекар д-р Авишек Мишра ни открива две нешта што треба да се направат за да се подобри варењето на храната и да се зајакне имунитетот! Тој објаснува дека доброто варење не зависи само од нашата исхрана и физичка активност, туку и од редовното пешачење. Доброто варење значи дека немаме проблеми со одење во тоалет, но и непријатните проблеми како што се гасови, надуеност … Нашиот микробиом, или збир на здрави бактерии кои живеат во дигестивниот систем, влијае не само на овој процес, туку и го зајакнува имунитетот, здравјето на срцето, па дури и расположението. Не е напорно и не одзема многу време, потребни ви се само неколку минути!

Седечко истегнување

Седнете на подот, грбот исправен и испружените нозе. Истегнете ги рацете нагоре, и свиткајте се и легнете на нозете или спуштете се што е можно поблиску. Веднаш ќе почувствувате истегнување на колковите и долниот дел на грбот. Останете вака една минута, дишете длабоко и рамномерно.

Совладајте ги овие корисни вежби со нашите јога инструктори на редовните јога часови што се одржуваат секој ден.

 

ЈОГА

 

Written by Ayurveda

April 23, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...