Љубов, благодарност и радост лек за сите болести
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Љубов, благодарност и радост лек за сите болести

Љубов, благодарност и радост лек за сите болести

by | Nov 12, 2020 | 0 comments

Лекови – љубов, благодарност и радост

Како тогаш може да помогне едноставен гест на благодарност?
Едноставно кажано, медицинските феномени го докажуваат тоа – луѓе кои одбиле лекови,
хирургија, хемотерапија, зрачење и други конвенционални методи за лекување на болеста.
Тие докажаа дека плацебо ефектот и љубовта, благодарноста и задоволството, ги поништуваат
ефектите на стресот врз телото.
Тие го стимулираат производството на заштитни антитела, го зајакнуваат имунитетот и го
ублажуваат воспалението, помагајќи му на телото да се бори против патогените микроорганизми.
Тие создаваат резерви што се исцрпени досега и им даваат на телото, умот и духот нова сила.
Тие дејствуваат на природен начин како превенција и терапија истовремено.
Овие природни и бесплатни лекови, достапни секому, може да се акумулираат без страв и штета

на организмот, бидејќи тие можат само да помогнат.
И постојат неколку начини да се зајакне нивното „производство“ ако случајно немате доволно од
нив.
Д-р Синтија Талк, кардиолог, вели дека е докажано дека љубовта работи на срцето.
„Секоја мисла и секоја емоција предизвикува стотици и илјадници нови невропептиди и хормони
кои создаваат посебна симфонија на позитивни или негативни ефекти врз човечкото тело“, вели
тој, додавајќи дека зајакнувањето на емпатијата и љубовта има силно влијание врз третманот на
кардиоваскуларните болести.
Хуморот е уште еден силен одбранбен механизам на телото – тој е посилен од стравот и очајот,
ги релаксира мускулите и ја ублажува болката. Науката потврдува дека смеата ги „збунува“
рецепторите задолжени за препознавање на болката, па затоа се чувствува во многу поблага
верзија.
Во исто време, смеата и радоста го стимулираат враќањето на имунитетот и ја зајакнуваат
самодовербата.
Алтернативната медицина исто така препорачува медитација, која ја ублажува напнатоста, го
стимулира делот од мозокот одговорен за среќа и позитива, обезбедува поголеми нивоа на
кислород во крвта и ја зголемува животната енергија.
Некои природни терапевти тврдат дека е можно да се „влијае“ телото да произведе леукоцити за
одредена болест.
Силни природни лекови, билки, овошје и зеленчук, зачини исто така можат да помогнат.
Но, најважното нешто, велат алтернативните терапевти, е да се верува дека постои решение.
Бидејќи исто како што стресот е способен да предизвика болест, така љубовта, благодарноста,
радост и другите позитивни емоции и мисли се способни да го обноват телото и да го зацелат и
излечат.
Надежта е затоа – во тебе.

 

Практикувајте редовно јога, техники на дишење и медитации.

 

ЈОГА

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...