10 ајурведски практики за посреќен живот

Го минуваме животот трагајќи по волшебното стапче за среќа, а всушнсот се ни е на дофат на рака.

Студеното време продолжува и оттука треба да се балансира нашата вата доша според Ајурведата. Многумина од вас бараат од нас повеќе совети и навики за смирен и хармоничен ум и смирување на елементот на воздухот и етер во телото. 

Еве 10 најефикасните навики што ги користиме ние со текот на годините за добра и пријатна состојба на умот. Овие навики се корисни за сите луѓе, без оглед на нивната конституција на телото, бидејќи елементот воздух (или Вата) е најлесно и најпрво неурамнотежена во телото, а со тоа и другите елементи и доши. Дури и ако редовно применувате половина од овие навики, во голема мера ќе имате ефект.

Легнете рано навечер

Долгиот ноќен одмор е од витално значење за Вата доша.

Редовни оброци, особено без пропуштање на главните оброци

За Вата дошата е особено важно појадокот да биде топол и хранлив, а другите оброци исто така да не се суви и брзи. Уште една корисна препорака од Ајурведа, која вели дека за луѓето од типот Вата е важно да земаат храна на секои 2-3 часа (ако сакате овие закуски помеѓу главните оброци да бидат свежо овошје, ореви, семиња, сушени, но натопени во вода од претходниот ден). На овој начин метаболизмот и варењето работат многу оптимално.

Пијте доволно вода

Многу е важно да пиете 2,5 – 3 литри на ден помеѓу сите оброци, да речеме 30 минути пред и 60 минути после тоа. И, ако имате можност и наместо вода, понекогаш е одлично во текот на денот да пиете топол чај од свеж ѓумбир, што можете да го направите наутро во термос.

Користете зачини кои балансираат вата доша

Важно е да се обрне внимание да додадете во вашата исхрана соодветни зачини како цимет, ким, црн пипер, босилек и други, но особено турмерик (0,5 – 1 лажиче куркума во прав со малку црн пипер по главните оброци има огромен број придобивки).

Топло млеко пред спиење навечер

За добар и длабок сон, пробајте варено топло млеко, малку засладено по ваш избор, со неколку зачини како: цимет, куркума, морско оревче, каранфилче, кардамом по вкус. Претворете го ова во вечерно задоволство и уживање.

Масажа со топло шафраново масло

Особено ако чувствувате дека кожата ви е сува, нема ништо подобро од самомасажа со топло масло наутро или навечер. Останете со него 10-15 минути, а потоа измијте го и видете како се чувствувате. Доколку не ви пречи оставете го маслото да преноќи на вас, ефектот ќе биде подобар. За подобри резултати практикувајте редовно Абјанга.

Нозете во топла вода со сол навечер пред спиење

Исклучително пријатно искуство, за кое сме пишувале во претходните објави за кој многу луѓе споделија колку им се допаѓа и помогнало.Не заборавете потоа малку да ги измасирате и да нанесете крема од ѓумбир и лути пиперки.

Ајурведски билки

Ашваганда е билка која ги зајакнува нашите нервни и имунолошки системи, меморија, издржливост и мускули, го смирува умот и помага во справувањето со стресот. Добро е да земеме ајурведски билки за да им помогнеме на нашето тело и ум во овие предизвикувачки и стресни периоди. Сепак, препорачуваме да имате ајурведска консултација со нашите тарапевти или со др.Авишек Мишра за да ви каже конкретно дали имате нерамнотежа во организмот и која билка е соодветна за вас во овој момент. За подобрување на имунитетот земајте Туласи.

Вежби за дишење и медитација

Ова е можеби најважната работа, дури и повеќе од спиењето, и понекогаш може да го надополни ако е потребно. Нашето лично искуство е дека редовната практика на техниката на дишење-медитација на Сударшан Крија е најефикасното средство во денешно време за смирување на умот и емоциите, расчистување на телото од токсини и оттаму постигнување на подобро здравје и благосостојба.

Пеење под туш (со топла или ладна бања)

И, конечно, нешто забавно: запомнете дека мирот, задоволството и среќата се одгледуваат на вас и колку повеќе практикувате и вежбате, толку повеќе ќе научите да ги живеете и тие ќе станат дел од вас. Моќно спротивставување на грижите и многу мисли е пеењето (оној што пее зло не мисли). Затоа, опуштете се, не грижете се, бидете среќни, сè ќе биде добро. Но, за полесно да го спроведеме ова во пракса, применете ги претходните 9 навики за среќата и мирот да станат природни за нас.

 

Tulasi

Ashwagandha

Ајурведско инфузирано шафраново масло

Органски кардамом во прав 200гр

Органска куркума во прав 200гр

 

Вата

Абјанга

ЈОГА

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...